Procedura upadłości konsumenckiej ma być sprawniejsza

Procedura upadłości konsumenckiej ma być sprawniejsza
Fot. stock.adobe.com/pathdoc
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm poparł nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zakładającą usprawnienie postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych - tzw. upadłości konsumenckiej, poprzez informatyzację niektórych procedur. Nowela została przyjęta jednogłośnie przez 440 posłów. Nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej odrzucono większość poprawek.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie zasady składania pism i dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe oraz dostęp do akt postępowania obsługującego postępowanie sądowe (przez Internet). Akta postępowania mają być prowadzone przez doradcę restrukturyzacyjnego wyłącznie w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.

Rozszerzenie zakresu ujawnianych informacji w Krajowym Rejestrze Zadłużonych

Nowelizacja zakłada także rozszerzenie zakresu ujawnianych informacji w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (chodzi o zwiększenie transparentności tych postępowań).

Przewidziano także uatrakcyjnienie szybszej sprzedaży majątku upadłego w trybie przygotowanej likwidacji (tzw. „pre-pack”) – poprzez rozszerzenie form wnoszonego wadium w tej procedurze.  Rozwiązanie to ma zwiększyć liczbę dostępnych dla dłużnika opcji szybkiego wyjścia ze stanu niewypłacalności.

Czytaj także: Upadłość konsumencka: usprawnienie postępowania od 1 lipca 2021 roku, co się zmieni?

Ponadto nowela przenosi do postępowania restrukturyzacyjnego rozwiązania prawne, przyjęte w uproszczonym postepowaniu o zatwierdzenie układu, które można wszcząć do 30 czerwca 2021 r. Celem tego rozwiązania ma być szybsze i efektywniejsze zawarcie układu przez dłużnika z wierzycielami, z jednoczesnym zapewnieniem ochrony słusznych praw wierzycieli.

 Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca 2021 r.

Źródło: ISBnews