Prezydent RP: wakacje kredytowe przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji

Prezydent RP: wakacje kredytowe przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacje kredytowe powinny przysługiwać przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji ‒ ocenił w poniedziałek (4.06.) prezydent Andrzej Duda. Stwierdził też, że jak chyba większość Polaków ma kredyt i podwyżki stóp procentowych też go dotkną.

„Inflacja jest wszędzie dookoła nas w Europie, w jednych krajach jest wyższa, w drugich jest trochę niższa” – powiedział prezydent  Andrzej Duda w Polsat News.

„Na szczęście prognozy ekonomistów są takie, że ta spirala inflacyjna w najbliższym czasie powinna się zatrzymać. Nie ukrywam, że też na to liczę, bo przecież moje wynagrodzenie też spada. To jest taka sama sytuacja, jak ma każdy z moich rodaków. Też mam kredyt, którego dotykają podwyżki stóp procentowych i muszę w związku z tym płacić dużo wyższe raty niż to miało miejsce jeszcze pół roku temu” ‒ powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda o ustawie o wakacjach kredytowych

Pytany, czy podpisze ustawę o wakacjach kredytowych, prezydent stwierdził, że „są potrzebne różnego rodzaju instrumenty, które dadzą trochę ulgi tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji”.

Jego zdaniem, wakacje kredytowe powinny przysługiwać „przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji, dla których te kredyty, których raty wzrastają, zaczynają powodować, że niektórym rodzinom bardzo trudno jest dopiąć koniec z końcem”.

„Jak będę wiedział, jakie są szczegółowo zapisy tej ustawy, jakie ta ustawa stwarza dla kogo możliwości, to wtedy będę podejmował decyzje” – tak Prezydent RP odpowiedział na pytanie, czy podpisałby ustawę o wakacjach kredytowych dla wszystkich.

„Działania antyinflacyjne z jednej strony, ale z drugiej właśnie takie, które miały poprawić sytuację gospodarstw domowych, które podejmował rząd, wspierałem ze wszystkich sił” ‒ zaznaczył Andrzej Duda, wymieniając obniżki podatków i interwencje dotyczące cen paliw.

Czytaj także: Apel sektora bankowego w sprawie wakacji kredytowych

Prezydent RP o sektorze bankowym w Polsce i nowym podatku bankowym

Prezydent RP zadeklarował, że „bardziej martwi się o klientów banków, o zwykłych ludzi, ich rodziny, o konsumentów” niż o banki obawiające się, że lepiej sytuowani mogliby wykorzystać wakacje kredytowe, by odłożyć oszczędności, a później nadpłacić kredyt.

„Banki w Polsce są w większości przypadków w absolutnie bardzo dobrej sytuacji i miały świetne wyniki finansowe na przestrzeni ostatnich lat” – dodał. Zwrócił uwagę, że „nawet jeżeli ktoś się zdecyduje na wakacje kredytowe, to te wakacje kredytowe kredytu za niego nie spłacą”.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

W ubiegłym tygodniu Senat zgłosił poprawki do tej ustawy ‒ zgodnie z jedną z nich wakacje kredytowe mają dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017 r.

Andrzej Duda odniósł się też do pomysłu nałożenia na banki dodatkowego podatku. „Różne są możliwości, sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna. Ja jestem w ogóle zwolennikiem polityki społecznej, socjalnej, w związku z powyższym uważam, że największa uwaga ze strony rządzących i państwa powinna być ukierunkowana na tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji.

W pierwszej kolejności to oni powinni otrzymywać wsparcie i to o nich, i o ich sytuację należy się martwić, a o tych, którym się lepiej wiedzie, o zamożniejszych dopiero w drugiej kolejności” – mówił.

Czytaj także: Dodatkowe opodatkowanie banków, więcej szkód niż pożytku

Andrzej Duda i Donald Tusk o wyborze prezesa NBP

Prezydent zaprzeczył, by w jego kancelarii przygotowano analizy wskazujące, że Adam Glapiński nie powinien obejmować stanowiska prezesa NBP na kolejną kadencję. „Nigdy też nie miałem takiej myśli, że prezes Glapiński nie powinien pozostawać na kolejną kadencję, wręcz przeciwnie, uważam że prezes Glapiński prowadził dobrą politykę bezpieczeństwa, w szczególności w okresie pandemii koronawirusa” – powiedział.

Według prezydenta Andrzeja Dudy „gdyby wcześniej decydowano o podwyższeniu stóp procentowych, to wszyscy płaciliby większe raty kredytów wcześniej i też byłoby to obciążenie dla ich kredytów domowych”.

Prezydent RP stwierdził też, że „Donald Tusk mija się z prawdą”, mówiąc, że prezydenccy prawnicy napisali ekspertyzy świadczące, że wybór Glapińskiego jest nielegalny.

W minioną sobotę (2.07.) na konwencji swojej partii w Radomiu szef PO powiedział, że na przeszkody prawne związane z ponownym wyborem Glapińskiego na drugą kadencję w Narodowym Banku Polskim wskazywali eksperci Kancelarii Prezydenta.

„Wystarczyłaby dużo mniejsza wątpliwość, aby wyprowadzić gościa z NBP. I ja to zrobię, ja to wam gwarantuję” ‒ powiedział Donald Tusk.

Czytaj także: Banki liczą na interwencję Prezydenta w kwestii ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe>>>

Źródło: PAP BIZNES, PAP