Prezes ZBP: zmiany w opodatkowaniu banków warunkiem wsparcia transformacji gospodarczej

Prezes ZBP: zmiany w opodatkowaniu banków warunkiem wsparcia transformacji gospodarczej
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich (fot. ZBP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe rozwiązania podatkowe powinny pomagać wzmacniać sektor bankowy, tak by mógł on sprostać potrzebom rozwijającej się gospodarki oraz realizacji Krajowego Plan Odbudowy, Zielonego Ładu i polityki spójności, ocenia prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Podkreślił, że w tym celu sektor musi być bardziej rentowny i jeszcze mocniej skapitalizowany.

„Sektor bankowy w Polsce od kilku lat ma dość poważne problemy. O tym się nie mówi głośno, ale trzeba jasno powiedzieć – sektor bankowy, na skutek bardzo wysokich obciążeń zewnętrznych, stał się bardzo mało rentowny, w porównaniu do innych sektorów w Polsce, ale także do innych sektorów bankowych w tej części Europy i w świecie. W związku z tym, mając potrzebę zmobilizowania, na realizację tych projektów rozwojowych ogromnej sumy pieniędzy, potrzebujemy także odpowiedniej wielkości funduszy i kapitałów własnych” – powiedział Pietraszkiewicz w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Czyli chcę powiedzieć wyraźnie – w naszym interesie (Polaków i Polski) – leży to, byśmy stworzyli możliwości budowania silnika polskiej gospodarki. Tym silnikiem polskiej gospodarki, są fundusze własne – i kapitały polskich banków.

„Dlatego, że żeby wykonać te programy – i Krajowy Plan Odbudowy, i Zielony Ład i politykę spójności, i żeby doganiać bardziej zaawansowane kraje, typu Niemcy i Francję (pod względem dochodów) – my musimy po prostu podać gospodarce kilkadziesiąt dodatkowych miliardów złotych rocznie” – dodał.

Czytaj także: ZBP o Polskim Ładzie: sektor bankowy zaniepokojony zmianami podatkowymi, obawia się o ocenę kredytową firm >>>

Wskazał, że sektor bankowy będzie w stanie podołać tym zadaniom, jeśli będzie odpowiednio skapitalizowany.

Sektor bankowy musi być silny. I dlatego, w tych nowych rozwiązaniach podatkowych, wnosimy o zmianę podejścia, jeżeli chodzi o obciążenia sektora bankowego.

– podkreślił prezes ZBP.

Polski sektor bankowy pozostaje stabilny

Jednocześnie wskazał, że pomimo pogorszenia rentowności, polski sektor bankowy pozostaje stabilny.

„Jeśli mówię o trudnej sytuacji sektora, to chodzi o trudności w sprostaniu potrzebom polskiej gospodarki. Żeby polski sektor bankowy mógł sprostać potrzebom rozwijającej się gospodarki, musi być bardziej rentowny – i musi być jeszcze mocniej skapitalizowany. I musi posiadać zdolność do mobilizowania oszczędności na rynku krajowym i na rynkach międzynarodowych, żeby finansować rozwój. Jeżeli tego nie uczynimy w porę – i w dobrym stylu – to po prostu nasza gospodarka będzie się obsuwać” – podsumował Pietraszkiewicz.

Źródło: Katarzyna Walterska, ISBnews, ISBnews.TV