Prezes ZBP – Wystąpienie otwierające konferencję IT@BANK 2022 [wideo]

Prezes ZBP – Wystąpienie otwierające konferencję IT@BANK 2022 [wideo]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konferencja IT@BANK odbyła się 17 listopada w formie stacjonarnej, tak jak przed pandemią, w Hotelu Hilton w Warszawie. Konferencję otworzył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

„Nie możemy zamykać oczu na to, że stoimy wobec wielkich wyzwań klimatycznych” ‒ mówił na wstępie swojego wystąpienia Krzysztof Pietraszkiewicz.

Odnosząc się do obecnej sytuacji w Polsce powiedział: „Mamy do czynienia z ogromnym kryzysem energetycznym połączonym z napięciami i różnego rodzaju konfliktami. My też, teraz odczuliśmy fakt, że konflikt zbrojny jest u naszych granic.”

„Dzisiaj na Ziemi jest 8 miliardów ludzi. Jeśli chcemy żyć wszyscy na poziomie Amerykanów, to potrzebujemy czterech kul ziemskich” ‒ zwracał uwagę prezes ZBP.

Czytaj także: IT@BANK 2022: Jak nie zmarnować kryzysu?

Nowoczesność polskich banków to za mało

„Naszych 5‒6 banków jest wśród trzydziestu najbardziej zaawansowanych technologicznie banków na świecie. Jednak jako kraj pod względem automatyzacji firm, poziomu robotyzacji i nakładów na innowacyjność pozostajemy daleko z tyłu” ‒ w dalszej części swojego wystąpienia mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Apelował o zapewnienie odpowiednich nakładów na innowacje i badania naukowe. Zwrócił uwagę na fakt, że jest w Polsce ponad 500 firm związanych z branżą kosmiczną, które uczestniczą w najbardziej zaawansowanych na świecie przedsięwzięciach.

Przestrzegał też przed sytuacją, w której klienci banków, konsumenci korzystający z rozwiązań cyfrowych zaczną twierdzić, że w tej sferze nie byli odpowiednio wyedukowani przez podmioty oferujące im tego typu usługi.

Czytaj także: IT@BANK 2022: cyberbezpieczeństwo i klient w centrum uwagi

Sektor bankowy pod presją

Prezesa ZBP niepokoi sfrustrowanie pracowników banków, którzy odczuwają presję wywieraną na sektor bankowy przez polityków, klientów „stawiających banki pod pręgierzem”.

Wskazał na fakt, że osłabienie sektora bankowego utrudni finansowanie gospodarki w czasie wychodzenia z kryzysu.

Wyraził przekonanie, że wspólnie uda się pokonać kolejne zagrożenia, „pakiet kryzysów, z którymi musimy sobie poradzić i poradzimy sobie”.

Czytaj także: Nagrody i wyróżnienia w rankingu IT@BANK 2022 rozdane

Źródło: BANK.pl