Prezes ZBP o wprowadzonej niespodziewanie podwyżce stóp procentowych

Prezes ZBP o wprowadzonej niespodziewanie podwyżce stóp procentowych
Krzysztof Pietraszkiewicz Fot. ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"To była już od dłuższego czasu oczekiwana decyzja przez różne środowiska" - powiedział aleBank.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich odnosząc się do podjętej 6 października decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp Narodowego Banku Polskiego.

„Warto zaznaczyć, o czym mówię od pewnego czasu, że ograniczenie inflacji jest bardzo wskazane, bo mamy w pamięci do czego może ona doprowadzić gospodarkę i społeczeństwo” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, i dodał:

„To wymaga skoordynowanych wysiłków różnych instytucji, które ponoszą odpowiedzialność za pomyślny rozwój gospodarczy.”

Inflacja to nie jest tylko problem naszego kraju

„Niewątpliwie Polska, jak i wiele państw na świecie stoi przed szeregiem wyzwań związanych z przemianami jakie następują w gospodarce i konsekwencjami polityki monetarnej i fiskalnej w wielu krajach. Najpierw związanych z kryzysem finansowym, a później z Covidem. Przed Polską i światem jest bardzo ważny okres.”- powiedział prezes ZBP.

Czytaj także: RPP nieoczekiwanie podnosi stopy procentowe >>>

Wszyscy wiedzieli, że stopy w końcu wzrosną

Krzysztof Pietraszkiewicz pytany o wpływ decyzji RPP na kredytobiorców powiedział:

„Tak jak sygnalizowaliśmy w wielu wypowiedziach od wielu kwartałów, i to nie tylko my jako środowisko bankowe, ale także mówili o tym przedstawiciele regulatora i nadzorcy rynku, że ze wzrostem stóp procentowych należy się liczyć, że należy zachowywać się rozważnie, być roztropnym przy zadłużaniu się.”

Dodał również:

„Myślę, że te uwagi były w jakimś stopniu uwzględniane w decyzjach poszczególnych osób, gospodarstw domowych czy rodzin, ale także w polityce poszczególnych wierzycieli.”

Źródło: aleBank.pl