Prezes ZBP o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku i przejęciu go przez Pekao SA

Prezes ZBP o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku i przejęciu go przez Pekao SA
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich (źródło: ZBP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O komentarz po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Idea Banku i przejęciu go przez Bank Pekao poprosiliśmy Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich.

Ważne dla klientów i deponentów Idea Banku SA oraz Banku Pekao SA jest to, że ich środki są bezpieczne i nie muszą się o nie martwić.

Ważne jest także dla interesariuszy banku Pekao SA, że ich interesy, zgodnie z tym co zostało powiedziane przez władze BFG i Pekao SA, zostały odpowiednio zabezpieczone.

Natomiast jestem przekonany, że wnioski z zaistniałej sytuacji zostaną wyciągnięte przez nadzór, przez regulatorów, inwestorów, ale też klientów. Będą się zastanawiali jak do tej szczególnej sytuacji doszło.

Czytaj także: Pekao przejmuje Idea Bank: BFG tłumaczy swoją decyzję o przymusowej restrukturyzacji >>>

Chodzi o zbieg działań o charakterze biznesowym, regulacyjnym i nadzorczym. Wszystkie one zapewne będą wnikliwie analizowane i wyjaśniane.

Jednocześnie na uznanie zasługują działania kierownictwa Idea Banku zmierzające do ustabilizowania sytuacji banku.

Decyzja BFG niewątpliwie usuwa pewne zagrożenia powstałe w sektorze bankowym, chociaż niektóre z nich wymagają innych działań, szczególnie tych dotyczących nadmiernych obciążeń polskiego sektora bankowego.

Czytaj także: Dużo pytań i wątpliwości wokół przymusowej restrukturyzacji Idea Banku

Źródło: aleBank.pl