Prezes ZBP o kredytach frankowych: kwestia zawierania ugód z frankowiczami może w niektórych bankach wyjaśnić się jeszcze w I kwartale

Prezes ZBP o kredytach frankowych: kwestia zawierania ugód z frankowiczami może w niektórych bankach wyjaśnić się jeszcze w I kwartale
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki przygotowują się do zwoływania walnych zgromadzeń w sprawie walutowych kredytów hipotecznych, kwestia zawierania ugód z frankowiczami może w niektórych bankach wyjaśnić się jeszcze w I kwartale - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

W poszczególnych bankach trwają analizy, trwają pilotaże, trwają konsultacje z organami, przygotowania do walnych zgromadzeń, pewnie niektóre wyniki będziemy znali do końca I kwartału, ale pewnie nie wszystkie.

– powiedział Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Bank Millennium zapowiada badanie opinii i test ugód z frankowiczami >>>

„Spodziewam się, że pewne wyjaśnienia tej sytuacji jednak do mniej więcej końca I kwartału nastąpią i mam nadzieję, że będziemy mogli więcej powiedzieć w czasie Forum Bankowego oraz w czasie walnego zgromadzenia ZBP, kiedy pewnie pojawią się już jakieś większe, zbiorcze informacje” – dodał.

Forum zwołano na 10 i 17 marca, a WZ ZBP na koniec kwietnia.

Propozycja szefa KNF ws. kredytów frankowych

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: nadszedł czas, by banki przedstawiły swoje stanowisko ws. ugód z frankowiczami >>>

W odpowiedzi na propozycję przewodniczącego, powstał międzybankowy zespół z udziałem UKNF i większości banków, które posiadają w portfelu walutowe kredyty mieszkaniowe.

Źródło: PAP BIZNES