Prezes SGB o teście na atrakcyjność inwestycyjną polskiego sektora bankowego

Prezes SGB o teście na atrakcyjność inwestycyjną polskiego sektora bankowego
Mirosław Skiba | Bank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Mirosławem Skibą, prezesem SGB-Banku podczas Forum Bankowego rozmawialiśmy o kwestionowaniu wskaźnika WIBOR, o sprzedaży VeloBanku i o kolejnych wakacjach kredytowych.

Odnosząc się do prób kwestionowania umów na kredyty hipoteczne opartych na wskaźniku WIBOR prezes SGB-Banku powiedział, że to zjawisko niepokoi zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze. Niepokoi także regulatorów, o czym mówili podczas Forum Bankowego.

„Biorąc pod uwagę fakt, że WIBOR jest uznanym, potwierdzonym wskaźnikiem trudno zrozumieć skąd się biorą ataki podważające ten wskaźnik.”

Mirosław Skiba w rozmowie z nami mówił także o planowanej sprzedaży VeloBanku przez BFG. Jego zdaniem ta sprzedaż będzie swoistym testem na atrakcyjność inwestycyjną polskich banków.

„Jest to bardzo ciekawe aktywo wystawione na sprzedaż” – powiedział prezes SGB-Banku.

Jednak pytany czy bardzo dobre ubiegłoroczne zyski jego Banku nie dają podstaw do zastanowienia się nad zakupem VeloBanku stwierdził, że jednak zyski SGB-Banku nie są aż tak wysokie, by mogły pozwolić na taką transakcję.  

Czytaj także: Prezes Adam Marciniak o sprzedaży VeloBank

Nietrafione wakacje kredytowe  

Kolejną kwestią poruszoną w naszej rozmowie była ewentualność wydłużenia wakacji kredytowych – czego nie wykluczał ostatnio premier Mateusz Morawiecki.

„Myślę, że dla wszystkich banków nie jest to dobra informacja” – powiedział Mirosław Skiba.

Jak zauważył, na razie jest to zapowiedź medialna. Przypomniał, że bankowcy, a także regulator wielokrotnie zachęcali ustawodawcę, aby wypracować taką formułę, która nie będzie niepotrzebnie  nagradzała tych kredytobiorców, którzy nie potrzebują pomocy, a być może dawałaby szansę na jeszcze większe wsparcie dla tych, którzy go najbardziej potrzebują.

Czytaj także: Forum Bankowe: potrzebne stabilne warunki prowadzenia działalności bankowej

Bezpieczny Kredyt 2%

Na pytanie czy SGB-Bank jest zainteresowany rządowym programem „Bezpieczny Kredyt 2%” Mirosław Skiba powiedział;

„Ta oferta może być atrakcyjna dla naszych klientów i dlatego oczywiście banki spółdzielcze będą się tej propozycji nie tylko uważnie przyglądały, ale prawdopodobnie będziemy też bardzo aktywnie partycypowali w dystrybucji, w dostarczaniu klientom tej nowej możliwości zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych.”

Czytaj także: NBP: z programu Pierwsze Mieszkanie skorzystają tylko bogatsi Polacy

Źródło: BANK.pl