Prezes PKO BP o Idea Banku i sektorze bankowym

Prezes PKO BP o Idea Banku i sektorze bankowym
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku zwiększa stabilność sektora bankowego w Polsce, a banki, które w sposób trwały nie spełniają wymogów kapitałowych muszą liczyć się z taką decyzją nadzorcy. PKO BP nie jest zainteresowany przejmowaniem żadnych banków w Polsce - poinformował PAP Biznes prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

„Decyzja w sprawie procesu przymusowej restrukturyzacji Idea Banku była od dawna oczekiwana przez środowisko bankowe. Dzięki decyzji BFG pewien niebezpieczny element zagrażający stabilności systemu bankowego został rozwiązany i dlatego tę decyzję wszyscy w środowisku bankowym przyjmujemy z zadowoleniem” – powiedział w poniedziałek PAP Biznes Jagiełło.

„Decyzja BFG zwiększa stabilność sektora bankowego w Polsce” – dodał.

Z końcem 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poddał przymusowej restrukturyzacji Idea Bank, który został przejęty przez Bank Pekao.

BFG podawał, że Pekao jako jedyny złożył ofertę przejęcia Idea Banku.

PKO BP zainteresowane cyfryzacją, a nie przejęciami innych banków

„PKO BP nie jest zainteresowany przejmowaniem żadnych banków w Polsce. Skupiamy się na tym, co jest dla nas najważniejsze, czyli +cyfryzacji naszych relacji z klientami+” – powiedział PAP Biznes prezes Jagiełło.

BFG w swojej decyzji zwracał uwagę na słabą sytuację kapitałową Idea Banku – jego kapitały były ujemne i wynosiły minus 482,8 mln zł, a współczynnik wypłacalności wynosił 2,5 proc., podczas gdy minimalny wymóg to 10,5 proc.

„Idea Bank pomimo kilkukrotnych prób znalezienia inwestora, nie znalazł instytucji gotowych zainwestować w niego nowy kapitał, a obecni właściciele przez ostatnie dwa lata nie byli w stanie dokapitalizować go kwotą, która pozwoliłaby na rozwiązanie jego problemów” – powiedział Jagiełło.

Banki niespełniające wymagań tworzą ryzyko dla zdrowych banków

„Mam nadzieję, że banki, które mają problemy z osiąganiem wyznaczanych przez KNF wymogów kapitałowych, banki oraz ich akcjonariusze, nie będą czekały na cud, tylko będą zwiększały swoje kapitały” – dodał.

Prezes ocenił, że funkcjonowanie banków z kapitałami niższymi niż są wymagane przez nadzór bankowy tworzy ryzyko wyższych składek na BFG dla pozostałych banków.

„Sytuacja, w której funkcjonują banki bez odpowiednich wymogów kapitałowych, a posiadają depozyty klientów, zwiększa ryzyko, że banki, które są w dobrej formie, będą musiały płacić składki na gwarantowane depozyty za banki, które tworzą ryzyko systemowe” – powiedział Jagiełło.

Źródło: PAP BIZNES