Prezes PKO BP na Forum Bankowym 2021: wypieranie kredytu bankowego przez tarcze pomocowe grozi „zombifikacją gospodarki”

Prezes PKO BP na Forum Bankowym 2021: wypieranie kredytu bankowego przez tarcze pomocowe grozi „zombifikacją gospodarki”
Zbigniew Jagiełlo, Fot. materiały prasowe PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wypieranie kredytu bankowego przez różnego rodzaju tarcze pomocowe niesie ze sobą ryzyko nieprawidłowej alokacji kapitału, zaś w dłuższej perspektywie grozi tzw. zombifikacją gospodarki, powiedział prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło w trakcie Forum Bankowego. Według niego niepokojący dla gospodarki jest także trend kreowanie kultu konsumenta, który stoi w kontrze do przedsiębiorcy.

„Doszło do bardzo spektakularnego wypychania kredytu bankowego przez różnego rodzaju tarcze pomocowe, które oczywiście były i są potrzebne, natomiast co wypychanie kredytu bankowego z gospodarki oznacza? Powstawały już wcześniej, ale rok 2020 to według mnie była stadna produkcja firm zombie, firm, które nie są w stanie utrzymać funkcjonowania z opłat klientów, bo w gospodarce rynkowej za wszystko płaci klient” – powiedział Zbigniew Jagiełło podczas panelu Forum Bankowego 2021 pt. „Skutki ekonomiczne pandemii dla wyników 2021 finansowych i możliwości prowadzenia biznesu bankowego”. 

Czytaj także: Forum Bankowe 2021: kolejne banki mogą przystępować do planów naprawczych; opłaty i prowizje będą rosły >>>

Ryzyko nieprawidłowej alokacji kapitału

Jak podkreślił, to wypychanie kredytu bankowego przez tarcze pomocowe niesie ze sobą ryzyko nieprawidłowej alokacji kapitału – czy do poszczególnych branż, czy poszczególnych firm w danych branżach. 

„Zjawiskiem odłożonym w czasie będzie to, że te tarcze pomocowe będą demoralizowały różnego rodzaju firmy, które będą utrzymywały się z tego tytułu, że potrzebują kolejnej pomocy, nawet gdy sytuacja pandemiczna ustąpi” – podkreślił prezes PKO BP

Nie jest to tylko problem polski, bo o tej zombifikacji gospodarki mówi się od dłuższego czasu w Unii Europejskiej, gdzie ujemna stopa zagościła kilka lat temu i jest tam, co powoduje, że firmy są finansowane w zasadzie albo niską ceną, albo za darmo.

Ryzyko prawne funkcjonowania firm w Polsce

Wskazał, że w 2020 roku, ale również i w kolejnych latach bardzo silnie na gospodarkę będzie wpływało ryzyko prawne funkcjonowania firm w Polsce, zwłaszcza firm z sektora finansowego. 

„Paradoksalnie, transparentność systemu bankowego, która została wprowadzona kilkanaście lat temu – w związku z tym można sprawozdania finansowe banków, wynagrodzenia prezesów i menedżerów prześwietlać na różne strony – stała się obciążeniem dla branży, bo w czasach kryzysowych poszukuje się kozłów ofiarnych i bankowość, pracownicy banków stali się takim chłopcem do bicia – dla mediów, polityków, klientów, co jest psychologicznie uzasadnione – trzeba znaleźć kogoś, kto jest winny i obciążyć go wszystkim, co jest możliwe” – zaznaczył Jagiełło. 

Kult konsumenta

Jak wskazał, jednocześnie od kilu lat zarówno w Europie, jak i Polsce jest kreowany kult konsumenta, który stoi w kontrze do przedsiębiorcy. 

To jest niebezpieczna rzecz w gospodarce rynkowej, gdzie prawa konsumenta będą gloryfikowane versus możliwość funkcjonowania setek tysięcy, czy milionów przedsiębiorców, którzy z tym kultem będą musieli się zmagać.

Prezes podkreślił także, że wpływ obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) w ub. roku nie został jeszcze we właściwy sposób rozpoznany nie tylko na system bankowy, ale również na całą gospodarkę i będzie w różny sposób ujawniał się w najbliższych latach. 

Czytaj także: Prezes mBanku na Forum Bankowym 2021: model banku „za zero” skończył się >>>

Tegoroczna edycja Forum Bankowego, organizowanego przez Związek Banków Polskich, odbywa się pod hasłem: „Najważniejsze wyzwania dla sektora bankowego po wybuchu epidemii koronawirusa”.

Źródło: ISBnews