Prezes PKN Orlen o morskiej energetyce wiatrowej: oprócz własnych projektów możliwe przejęcia

Prezes PKN Orlen o morskiej energetyce wiatrowej: oprócz własnych projektów możliwe przejęcia
Daniel Obajtek Fot. PKN Orlen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Oprócz obecnie rozwijanego projektu morskiej farmy wiatrowej, której uruchomienie planowane na 2026 rok, PKN Orlen chce rozbudowywać portfel morskiej energetyki wiatrowej poprzez rozwój projektów, akwizycje lub konsolidację rynku, osiągając w 2030 roku znaczący wzrost mocy w tym obszarze, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Oprócz obecnie rozwijanego projektu morskiej farmy wiatrowej, której uruchomienie planowane na 2026 rok chcemy rozbudowywać portfel morskiej energetyki wiatrowej poprzez rozwój projektów, akwizycje lub konsolidację rynku, osiągając w 2030 roku znaczący wzrost mocy w tym obszarze. 

„Równolegle ten portfel będziemy rozbudowywać o dodatkowe moce w elektrowniach wiatrowych na lądzie i instalacjach PV” – powiedział Obajtek.

Czytaj także: PKN Orlen będzie współpracowac z NP Baltic Wind przy projekcie farmy wiatrowej na Bałtyku >>>

PKN Orlen w całej grupie dysponuje obecnie aktywami energetycznymi o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 3,2 GW, w tym 1,1 GW mocy gazowych. Z tego już 552 MW przypada na odnawialne źródła energii, w tym 262 MW na lądowe farmy wiatrowe.

„Tu jesteśmy zresztą bardzo aktywni w ostatnim czasie, na początku tego tygodnia jako PKN Orlen przejęliśmy farmę wiatrową Kanin w woj. zachodniopomorskim. Zgodnie ze strategią, planujemy dalszy rozwój w tym obszarze. A jeszcze 6 lat temu o aktywach energetycznych Orlenu mówiono tylko w kontekście produkcji głównie na własny użytek, elektrociepłowni lub inwestycji gazowych. Inwestycje w OZE pojawiały się tylko w kontekście pilotażowych projektów instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych na naszych obiektach, które miały zwiększać samowystarczalność energetyczną stacji paliw” – podkreślił Obajtek.

Nowa strategia PKN Orlen do 2030 roku

Przypomniał, że zgodnie z nową strategią Orlen 2030 koncern zakłada, że do 2030 r. zysk operacyjny segmentu energetyki osiągnie ok. 7 mld zł. To oznacza 3-krotny wzrost w porównaniu do 2019 r. Jednocześnie do tego czasu energetyka będzie odpowiadała już za 30% zysku operacyjnego całej Grupy Orlen.

„To ambitne, ale też realne plany, które są możliwe do osiągnięcia wyłącznie dzięki inwestycjom i procesom akwizycyjnym, które zrealizowaliśmy na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Świat się zmienia, a biznes podąża za zmianami w gospodarce. Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, dlatego w naszej strategii mocno akcentujemy działania związane z rozwojem nisko i zeroemisyjnej energetyki. Jest to ściśle powiązane z celem osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r., który ogłosiliśmy jako pierwsza firma paliwowa w Europie Środkowej. Inicjatywy w tym obszarze będą głównymi fundamentami wzrostu wartości dla Grupy Orlen w średnim i długim terminie – wierzymy, że jest to przyszłość Grupy Orlen. Potrzebę działań ukierunkowanych na rozwój OZE czy energetyki opartej na gazie doskonale rozumieją też decydenci, stąd duże wsparcie w tym obszarze otrzymujemy ze strony rządu. Dobrym przykładem jest zmiana technologii z węglowej na gazową w przypadku bloku w Ostrołęce. Wcześniej brakowało determinacji i odwagi, żeby podejmować takie strategiczne decyzje, dzięki naszym decyzjom to się zmieniło” – dodał prezes.

Planowane osiągnięcie neutralności emisyjnej

Szef Orlenu zapowiedział, że już w 2021 roku koncern planuje realizować działania z myślą o planowanym osiągnięciu neutralności emisyjnej.

„Nasz cel jest prosty: chcemy rozwijać nowoczesną firmę będącą liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Dla nas ta transformacja oznacza odważne działania w zakresie dekarbonizacji, digitalizacji oraz paliw alternatywnych. Obok inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania na pewno będziemy rozwijać paliwa alternatywne. 2021 rok chcemy zakończyć z łącznie 150 stacjami ładowania działającymi w sieci PKN Orlen. Nasza strategia obejmuje plan uruchomienia 1000 stacji ładowania do roku 2030. Będziemy też wzmacniać kompetencje w wodorze – już obecnie przygotowujemy się do budowy pierwszych stacji w Polsce. Oprócz tych inwestycji w ważne jest dla nas budowanie kompetencji w zakresie wykorzystania nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań zarówno w produkcji jak i w sprzedaży. Digitalizacja to też nie tylko technologie, ale również doskonalenie procesów biznesowych, zarówno w energetyce jak i rafinerii” – podsumował Obajtek.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: Piotr Apanowicz, ISBnews