Prezes PFR na Kongresie 590: normalizacja polityki NBP konieczna w tej chwili, w 2021 roku koniec programów pomocowych

Prezes PFR na Kongresie 590: normalizacja polityki NBP konieczna w tej chwili, w 2021 roku koniec programów pomocowych
Fot. Polski Fundusz Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Normalizacja polityki pieniężnej w Polsce konieczna jest już w tej chwili, a na przestrzeni 2021 r. należałoby, choć nie za szybko, zakończyć rządowe pandemiczne programy pomocowe - powiedział w trakcie Kongresu 590 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

„(…) Ważne jest umiejętne zaprojektowane wyjścia państwa z tej skali pomocy publicznej, mam na myśli zarówno banki centralne, jeżeli chodzi o skup aktywów i moim zdaniem konieczną w tej chwili już normalizację polityki pieniężnej w Polsce, oraz wycofanie się również wprost z tych programów pomocowych w postaci subwencji, czy dofinansowania miejsc pracy. Nie za szybko, ale to powinno nastąpić w tym roku – po to, by rzeczywiście nie powstawały firmy zombie. Moim zdaniem w części krajów Europy Zachodniej takie ryzyko istnieje. Tam największa pomoc szła głównie w postaci kredytu. W Polsce mamy większą część bezzwrotną. (…) Polskie firmy poprzez to, że była większa część bezzwrotna, mają szansę być w zdrowej kondycji finansowej w zdecydowanej większości (po kryzysie – przyp. red.)” – powiedział Borys.

Czytaj także: Prezes PFR: po poluzowaniu obostrzeń będziemy ostrożnie wycofywać się z pomocy dla firm >>>

O konieczności normalizacji polityki pieniężnej w Polsce „w najbliższych miesiącach” Borys wspomniał po raz pierwszy pod koniec kwietnia.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 5 maja utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzję Rady opublikowano rekordowo późno – o godz. 17.30.

Czytaj także: RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian, referencyjna nadal 0,10 proc. >>>

RPP ponownie zmodyfikowała retorykę. Po tym, jak w kwietniu zmieniono fragment dotyczący wpływu kształtowania się kursu złotego na tempo ożywienia, w maju RPP nie wzmiankowała, choć czyniła to wielokrotnie poprzednio, że polityka NBP stabilizuje inflację w celu i wzmacnia stabilność systemu finansowego.

RPP oceniła ponadto, że inflacja, podbijana przez czynniki niezależne od polityki Rady, w najbliższych miesiącach utrzymywać się będzie powyżej 3,5 proc., ale w przyszłym roku obniży się, choć nie zaznaczono do jakiego poziomu. 

Źródło: PAP BIZNES