Prezes NBP: to jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce

Prezes NBP: to jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
To jeszcze nie jest moment reakcji polityki pieniężnej na sytuację w gospodarce - powiedział prezes NBP Adam Glapiński, cytowany przez portal wPolityce. pl.

„Nas interesuje obserwacja tego, co będzie za kilka kwartałów, a w szczególności za rok, dwa. Czy będzie rzeczywiście tak, czego się obawiają ekonomiści, że rozwój po kryzysie będzie tak dynamiczny (…), że będzie taki wybuch czy wybuszek popytowy na rynku i rzeczywiście gospodarka będzie się przegrzewać. My musimy kilka kwartałów wcześniej zadziałać z polityką pieniężną, żeby to nie nastąpiło. I to obserwujemy, bardzo pilnie. (…) Ale to nie jest ten moment” – powiedział Glapiński, cytowany przez portal.

Czytaj także: Minister finansów: wzrost gospodarczy Polski w 2021 roku może zbliżyć się do 5 proc. >>>

„Jesteśmy w identycznej sytuacji, jak System Rezerw Federalnych w USA, jak Europejski Bank Centralny, wszystkie inne banki europejskie, które dla nas mogą być odniesieniem. (…) W tej chwili mamy taką sytuację, że mniej więcej prawie z dokładnością do 0,1 proc. za wzrost cen odpowiadają czynniki podażowe, zewnętrzne. (…) Poza jednorazową podwyżką cen odbioru śmieci, co moim zdaniem jest skandalem. (…) Nie powinno tak być, to pokazuje słabość państwa. Ale w połowie wzrost cen spowodowany jest szokami podażowymi. (…) To co jest przedmiotem, na który oddziałuje polityka NBP znajduje się 0,1 poniżej celu inflacyjnego. Byłoby absurdem, gdybyśmy na to reagowali” – dodał cytowany.

Wzrost PKB może przyspieszyć do ok. 5 proc. w 2022 roku

Warunki w Polsce umożliwiają powrót do szybkiego wzrostu gospodarczego, który w przyszłym roku może wynieść ok. 5%, uważa Adam Glapiński.

Czytaj także: Prezes EBOiR: w 2022 roku dynamika PKB Polski wróci na trajektorię wzrostu sprzed kryzysu; największym wyzwaniem inflacja >>>

„Co więcej, w ogóle finansowy system państwa jest w bardzo dobrej sytuacji. […] Stan budżetu jest wyjątkowo dobry. Zadłużenie Polski jest niewielkie, rezerwy są ogromne. Wszystko jest przygotowane, żeby ponownie ruszyć do szybkiego wzrostu gospodarczego. […] W przyszłym roku na pewno będzie jakieś 5% wzrostu, jeśli się nic niespodziewanego nie wydarzy” – powiedział Glapiński podczas gali wręczenia nagród „Gazety Bankowej, cytowany przez wPolityce.pl.

Prezes NBP otrzymał nagrodę specjalną – Bankowy Menedżer Roku 2020.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES