Prezes NBP w Sejmie: polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w kierunku obniżenia CPI i utrzymania wzrostu

Prezes NBP w Sejmie: polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w kierunku obniżenia CPI i utrzymania wzrostu
Adam Glapiński, prezes NBP. Źródło: YT
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polityka pieniężna nadal będzie prowadzona w kierunku obniżenia CPI i utrzymania zrównoważonego wzrostu gospodarczego - powiedział w Sejmie prof. Adam Glapiński, składając Sprawozdanie z działalności NBP w 2021 roku. Dodał, że obniżanie inflacji wygenerowanej przez silne szoki podażowe, przy perspektywie spowolnienia PKB, musi następować stopniowo.

„W bieżącym roku NBP kontynuował zacieśnienie polityki pieniężnej, ponieważ naszym priorytetem jest obniżenie inflacji.

Warto jednak pamiętać, że obniżanie inflacji jaką wywołały silne szoki podażowe musi następować stopniowo, szczególnie gdy spodziewane jest zasadnicze spowolnienie wzrostu gospodarczego, by nie generowało to nadmiernych kosztów społecznych, a przede wszystkim znaczącego bezrobocia” ‒ powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: jeszcze jedna lub kilka podwyżek stóp procentowych, ale już nieznaczących; szczyt inflacji w sierpniu

„Dlatego polityka pieniężna nadal prowadzona będzie w odpowiedzialny sposób, by ograniczała inflację i jednocześnie sprzyjała utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego ‒ podkreślił Adam Glapiński.

Czytaj także: GUS obniżył odczyt inflacji w czerwcu do 15,5 proc.; najszybciej rosły ceny żywności, paliw i energii

Prezes NBP dodał, że choć zacieśnienie monetarne ogranicza i będzie ograniczać inflację, to podobnie jak w innych krajach jest ona wysoka, bo została podbita przez silne wzrosty cen na globalnych rynkach surowców oraz zaburzenia w globalnej produkcji i handlu międzynarodowym.

„Podkreślam słowo ‚globalne’, bo są to czynniki wykraczające poza krajowe uwarunkowania, związane z początkowo z pandemią, a obecnie nasilane przez rosyjską agresję na Ukrainę i powodujące wzrosty cen na całym świecie” ‒ dodał Adam Glapiński.

Sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2021 roku

Źródło: PAP BIZNES