Prezes NBP w przesłaniu na Forum w Davos: podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane w kolejnych miesiącach

Prezes NBP w przesłaniu na Forum w Davos: podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane w kolejnych miesiącach
Prof. Adam Glapiński, prezes NBP. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Będziemy prawdopodobnie kontynuować podwyższanie stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży, napisał prezes Narodowego Banku Polski i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Podwyżki stóp procentowych są „złem koniecznym” – jedyną drogą do trwałego obniżenia inflacji, dodał.

„Jako prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, chcę wyraźnie podkreślić, że nasze zobowiązania konstytucyjne i ustawowe traktujemy bardzo poważnie. Dlatego właśnie w październiku rozpoczęliśmy zdecydowane podwyższanie stóp procentowych, które prawdopodobnie będziemy kontynuować w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży” – napisał Glapiński na łamach Obserwatora Finansowego w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Podwyżki stóp procentowych nie są oczywiście na ogół pozytywnie odbierane przez społeczeństwo. Ale niestety są one „złem koniecznym” – jedyną drogą do trwałego obniżenia inflacji, na czym w ostatecznym rozrachunku zyskają wszyscy obywatele. 

Czytaj także: Prezes NBP Adam Glapiński: będziemy dalej podnosić stopy procentowe, aż inflacja trwale obniży się >>>

Podkreślił, że obecnie stopy procentowe „nie są też wcale bardzo wysokie w ujęciu historycznym”, jak również na tle regionu.

„Tendencje inflacyjne mogą się nasilać”

Wskazał, że w warunkach toczącej się wojny na Ukrainie, odchodzenia od rosyjskiej ropy i gazu, zaburzeń w łańcuchach dostaw związanych również z wprowadzanymi lockdownami w Chinach i zamknięciem portów, tendencje inflacyjne mogą się nasilać.

„Jaka będzie wypadkowa tych zjawisk dla wzrostu gospodarczego i inflacji na świecie i w Polsce, bardzo trudno w tej chwili ocenić. Musimy liczyć się z tym, że polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidywalnych wydarzeń o zasięgu globalnym, a bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględniać w swoich decyzjach” – napisał Glapiński.

Czytaj także: S&P: stopy procentowe w Polsce wzrosną do poziomu 7 proc. lub wyżej >>>

„Przekroczyliśmy poziom zatrudnienia sprzed pandemii, bezrobocie jest rekordowo niskie. W dwucyfrowym tempie rosną wynagrodzenia. Utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego przy rekordowo niskim bezrobociu, szczególnie wobec wojny za naszą wschodnią granicą, świadczy o ogromnej sile naszej gospodarki” – ocenił prezes banku centralnego.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i podnosiła je co miesiąc. Łącznie po ośmiu podwyżkach – w tym majowej o 75 pb – główna stopa referencyjna wzrosła o 5,15 pkt proc. do 5,25%.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, ISBnews