Prezes NBP: stopy procentowe są na właściwym poziomie

Prezes NBP: stopy procentowe są na właściwym poziomie
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopy procentowe w Polsce są obecnie na właściwym poziomie, ocenił w rozmowie z ISBnews prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Dodał, że gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, stopy procentowe "kiedyś" wzrosną.
Prezes @nbppl i przewodniczący #RPP Adam #Glapiński: gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, #StopyProcentowe "kiedyś" wzrosną #NBP

„Stopy procentowe są na właściwym poziomie – nie ma żadnej wątpliwości. Ustabilizowały naszą sytuację, zapobiegły większej zapaści gospodarczej w okresie kryzysu, który mamy już za sobą” – powiedział Glapiński podczas otwarcia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.

Szef banku centralnego dodał, że „w miarę tego, jak będzie nasz wzrost gospodarczy się nasilał i gdy będziemy na etapie przyspieszenia wzrostu gospodarczego, na stabilnej ścieżce, to, oczywiście, te stopy kiedyś, zgodnie z zasadami, wzrosną”.

Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: od 2021 r. można myśleć o powrocie do poziomu stóp procentowych sprzed kryzysu >>>

Stopy w Polsce nie odbiegają od stóp w porównywalnych krajach, podkreślił Glapiński.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku – łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 0,1%.

Prezes NBP zwrócił też uwagę na rolę zakupów złota przeprowadzonych przez bank centralny i nie wykluczył zwiększenia zasobów tego kruszcu „za jakiś czas”.

„Zakupy złota wprowadziły nas do tego wąskiego kręgu krajów, które posiadają odpowiednie zasoby złota, stabilną rezerwę finansową proporcjonalna do tego, co musimy mieć” – wskazał Glapiński.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: stopy procentowe powinny być niskie jak najdłużej >>>

Według niego, zakup złota w latach 2018-2019 był szczególnie korzystny, ponieważ ceny złota były bardzo niskie.

„Tak więc w stosunku do cen dzisiejszych różnica to jest już kilkanaście miliardów. […] Nie wykluczam, że NBP może te zasoby [złota] za jakiś czas zwiększyć” – dodał prezes.

W 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 roku – kolejne 100 ton. W listopadzie 2019 r. bank centralny zakończył procedurę sprowadzania złota do skarbców w Polsce z Anglii.

„Polski system finansowy i bankowy szczególnie stabilny”

Glapiński uważa, że zamieszanie na rynkach światowych w żadnej mierze nie dotknęło Polski i polskiego systemu pieniężnego, w tym bankowego. W jego ocenie, polski system finansowy i bankowy jest szczególnie stabilny. Nie jest przez nic zagrożony.

„Jesteśmy krajem o zdrowych finansach publicznych i krajowych” – podsumował Glapiński.

Źródło: ISBnews