Prezes NBP: podwyżka stóp procentowych ma zapobiec efektom II rundy i spirali płac za kilka kwartałów

Prezes NBP: podwyżka stóp procentowych ma zapobiec efektom II rundy i spirali płac za kilka kwartałów
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podwyżka stóp procentowych ma zapobiec pojawieniu się efektów II rundy i spirali płac za kilka kwartałów - powiedział w trakcie gali Polski Kompas w Warszawie prezes Narodowego Banku Polski Adam Glapiński.

„Ta podwyżka, której dokonaliśmy, dotyczy sytuacji za kilka kwartałów, kiedy utrzymujący się wysoki poziom wzrostu cen z powodu szoków podażowych, przychodzących z zewnątrz, może spowodować po stronie popytu także pewne efekty, które zazwyczaj następują po wielu kwartałach. Rożnie się je nazywa – II runda, spirala płac i cen. Ta podwyżka jest dokonana po to” – powiedział Glapiński. 

„Brak wliczania wydatków na obronność do deficytu budżetu byłby wskazany”

Ustalenie na poziomie europejskim, by wydatki na obronność nie były zaliczane do deficytu budżetu państwa byłoby bardzo wskazane – powiedział także prezes NBP.

Czytaj także: Prezes NBP: podwyżka stóp procentowych nie obniży bieżącej inflacji; ścieżka CPI na podwyższonym poziomie dłużej i wyżej >>>

„Polska się stara, żeby w UE nie liczono wydatków na obronność do deficytu. To by było niezwykle ważne i pożyteczne, wskazane ze wszech miar” – powiedział Glapiński. 

Źródło: PAP BIZNES