Prezes NBP o wzroście inflacji, osłabieniu złotego, dalszych podwyżkach stóp procentowych i wpływie wojny w Ukrainie

Prezes NBP o wzroście inflacji, osłabieniu złotego, dalszych podwyżkach stóp procentowych i wpływie wojny w Ukrainie
Źródło: Konferencja prasowa NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej w nowym składzie jest zdeterminowana, aby w krótkim czasie doprowadzić CPI do celu - zapewnił prezes NBP prof. Adam Glapiński na konferencji prasowej.

Cała Rada Polityki Pieniężnej w prawie całkowicie nowym składzie jest zdeterminowana, aby w możliwie krótkim czasie doprowadzić inflację do celu. Będziemy w tym konsekwentni i nieustępliwi.

– powiedział prezes.

Czytaj także: RPP mocno podwyższyła stopy procentowe, aż o 75 pb; reakcja na gwałtowne osłabienie się złotego i wysoką inflację >>>

„W I kw. wzrost PKB wzrośnie o ok. 7 proc.”

W I kw. wzrost PKB wzrośnie o ok. 7 proc. – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Koniunktura gosp. jest bardzo korzystna. PKB Polski szybko rośnie. (…) W IV kw. ub. roku nasze PKB wzrosło o ponad 7 proc. W I kw. wzrost PKB wyniesie również o ok. 7 proc. W całym roku wzrośnie wyraźnie ponad 4 proc. To są silne wzrosty, fundamenty polskiej gospodarki są silne” – powiedział prezes NBP. 

„Napływ imigrantów korzystny dla polskiej gospodarki”

Napływ imigrantów jest korzystny dla polskiej gospodarki – poinformował Adam Glapiński.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

„Napływ imigrantów jest korzystny dla gospodarki, mogą być problemy różnego rodzaju, ale dla gospodarki jest korzystny. Oznacza przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, zwiększenie potencjału pracy, zwiększanie skali wytwarzanego PKB” – powiedział prezes. 

„Presja na osłabienie PLN nie ma żadnego uzasadnienia”

Presja na osłabienie PLN nie ma żadnego uzasadnienia – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP.

„Ograniczeniu inflacji powinno także sprzyjać umocnienie złotego. Na to nakierowane są nasze działania bardzo mocno. Obserwowana w ostatnim okresie rynkowa presja na osłabianie się złotego nie ma żadnego uzasadnienia w mocnych fundamentach polskiej gospodarki. To z czasem unormalni ten kurs” – powiedział prezes. 

Złoty fundamentalnie powinien być dużo silniejszy niż teraz – poinformował Adam Glapiński.

Osłabienie złotego jest całkowicie niespójne z kierunkiem prowadzonej polityki NBP, to też z czasem znormalizuje kurs złotego.

„Presja na deprecjację złotego obserwowana w ostatnim czasie wynikała w dużej mierze ze wzrostu globalnej awersji inwestorów do ryzyka. Fundamentalnie złoty powinien być jednak znacznie mocniejszy niż teraz. Te fundamenty spowodują, że złoty będzie znacznie silniejszy niż teraz, będzie miał normalną wolnorynkowa cenę w postaci innych walut, na które można go wymienić” – powiedział prezes. 

Zapowiedź kolejnych podwyżek stóp procentowych

Wszystko wskazuje, że na kolejnych posiedzeniach będziemy podnosić stopy proc. – poinformował Adam Glapiński.

Wszystko wskazuje, że w najbliższych miesiącach, na najbliższych posiedzeniach będziemy nadal podnosić stopy procentowe.

„Wszystkich członków Rady można jak na razie zaklasyfikować obecnie jako jastrzębi, tego wymaga interes Polski” – powiedział prezes.

„Jeśli sytuacja będzie się zmieniała, to zrobimy posiedzenia dwa razy w miesiącu, więc będziemy mogli reagować jeszcze szybciej” – dodał.

Prezes NBP powiedział, że wojna w Ukrainie podwyższa CPI o 2 pkt. proc.

„Wojna w Ukrainie dużo zmieniła, o dwa punkty bazowe podwyższa inflację. To jest zmiana i na nią reagujemy” – powiedział Adam Glapiński. 

„Jesteśmy zdeterminowani, by umacniać złotego”

Utrzymujemy się w cyklu podwyżek i jesteśmy zdeterminowani, aby ograniczać inflację i umacniać kurs złotego – zapowiedział prezes NBP.

„To 75 pb jest najbardziej rozsądnym posunięciem. Po kilkugodzinnej dyskusji doszliśmy do wniosku, że jest to najbardziej rozsądne posunięcie. Utrzymujemy się nadal w cyklu podwyżek i będziemy się utrzymywać, trudno powiedzieć jak długo. Jesteśmy zdeterminowani, by ograniczać inflację, umacniać kurs złotego, on wreszcie wróci do normalnego poziomu. Podwyższyliśmy podwyżkę z 50 pb, której dokonywaliśmy wcześniej do 75 pb, aby pokazać, że wojna dużo zmieniła” – powiedział prezes.

Górny pułap stóp procentowych

Górny pułap stóp proc. 4,0-4,5 proc. lub lekko wyżej – poinformował Adam Glapiński.

„Mówiliśmy wcześniej, że górny pułap stóp to 4,0-4,5 proc. Dzisiaj bym to podwyższył, ale proszę mnie spytać za miesiąc jak on będzie wyglądał” – powiedział prezes.

„Jest ostateczny pułap stóp proc., który byłby zbyt niekorzystny dla gospodarki i kredytobiorców, ale trudno powiedzieć jak on teraz wygląda. Mniej więcej tak to wygląda, jak to w mediach analitycy podają. Będziemy co miesiąc dokonywać analizy sytuacji gospodarczej” – dodał.

Interwencje walutowe NBP

Interwencje walutowe zdziałały zbyt mało, by prowadzić je na większą skalę – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Prezes powiedział, że NBP musiał zaznaczyć swoją obecność na rynku i gotowość do interwencji.

„Te interwencje zadziałały, mało zadziały. Zbyt mało zadziałały, żebyśmy je rozkręcali na większą skalę. Zdawaliśmy sobie sprawę, że idziemy bardzo pod prąd. Prąd wynikający z wojny, z zaniepokojenia ogólnoświatowego, jest bardzo silny i sprzeciwianie się temu prądowi jest niezwykle trudne. Niemniej należało i pokazać, że jesteśmy na rynku, że jesteśmy gotowi interweniować i nadal jesteśmy gotowi interweniować. Mamy ogromne zasoby, żeby je uruchomić, ale chcemy je uruchamiać z sensem” – powiedział prezes.

„RPP powinna działać szybko i zdecydowanie”

RPP powinna działać szybko i zdecydowanie w sytuacji awersji do ryzyka na rynkach – poinformował Adam Glapiński.

„Ja osobiście uważam, że trzeba działać szybko i zdecydowanie, dlatego że musimy dbać o zbicie inflacji i urealnienie kursu złotego, w sytuacji aż takiego poziomu awersji do ryzyka jaki mamy, w związku z agresją rosyjską w Ukrainie. Nie wiemy, co będzie za miesiąc, dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie” – powiedział prezes. 

RPP chce, aby inflacja zeszła do poziomu celu w 2024 roku

RPP chce, aby inflacja zeszła do poziomu celu w 2024 roku – powiedział Adam Glapiński.

Inflacja stanowczo jest za wysoka i musimy ją zbić do poziomu przyzwoitego.

„W 2024 roku to będzie przyzwoity poziom, ale nadal powyżej górnego pasma odchyleń i to nas nie zadowala. Chcemy zejść przynajmniej do poziomu odchyleń i to musi nastąpić. Mam nadzieję, że to będzie w 2024 roku” – powiedział prezes.

Projekcja inflacji NBP

Obecna projekcja jest jeszcze bardziej ostrożna niż poprzednie – poinformował Adam Glapiński.

„Wcześniej nasze kolejne, robione z pełną ostrożnością projekcje, okazywały się zbyt optymistyczne, na co zwracano uwagę. Nasze wewnętrzne, eksperckie prognozy, wykonywane co miesiąc, okazywały się zbyt optymistyczne, bo wydarzenia pchały perspektywy w kierunku gorszej sytuacji. Nasz zespół dokonał teraz jeszcze bardziej ostrożnej projekcji gosp. niż wcześniej. Może się okazać, że wydarzenia będą przebiegać lepiej niż przewidywano. Gdyby przebiegały gorzej, to będzie zależne od wydarzeń zewnętrznych i losowych” – powiedział prezes.

NBP rozmawia z innymi bankami centralnymi o uruchomieniu linii swapowych

NBP rozmawia z innymi bankami centralnymi o uruchomieniu linii swapowych – poinformował Adam Glapiński.

Prezes NBP Adam Glapiński odpowiedział twierdząco na pytanie, czy prowadzone są rozmowy z głównymi bankami centralnymi (Fed, EBC, SNB), jeśli chodzi o otwarcie linii swapowych.

„Odpowiedź brzmi tak. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale chodzi o stworzenie przestrzeni, która zapewni pewność obywatelom i inwestorom. (…) Jest kwestia przedłużenia swapu, który mamy, w tym tygodniu będę rozmawiał z prezesem banku centralnego Szwajcarii na ten temat” – powiedział prezes NBP. 

Źródło: PAP BIZNES