Prezes NBP na Kongresie Obsługi Gotówki: 18 procent przedsiębiorców odmawia przyjmowania gotówki

Prezes NBP na Kongresie Obsługi Gotówki: 18 procent przedsiębiorców odmawia przyjmowania gotówki
Prezes NBP Adam Glapiński Fot. PAP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gotówka daje poczucie bezpieczeństwa jej posiadaczom, pozwala też na kontynuowanie obrotu gospodarczego w sytuacjach kryzysowych, tak w mikro, jak i makro skali. To również pewny sposób na zabezpieczenie przed hakerami i aktami cyberterroryzmu, także podejmowanymi przez obce państwa, których w najbliższym czasie nie można wykluczyć - podkreślał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, podczas inauguracji tegorocznego Kongresu Obsługi Gotówki.

Czy gotówka jest potrzebna? Zdecydowanie tak – deklarował prezes NBP, dodając, iż jako prawny środek płatniczy, posiada ona moc uwalniania od zobowiązań, a eliminacja tej formy płatności byłaby głęboko sprzeczna ze społecznymi oczekiwaniami.

Rolę gotówki można docenić szczególnie w czasach kryzysowych, czego dowodem jest okres pandemii – tylko w latach 2019 -2021 wartość tradycyjnego pieniądza w obiegu zwiększyła się z 240 do 350 mld zł.

– Gotówka stabilizuje sytuację tak w mikro, jak i makroskali – dodał Adam Glapiński, przypominając, iż tradycyjna forma zapłaty może okazać się przydatna również w przypadku lokalnych kryzysów, jak choćby odcięcie prądu czy dostępu do Internetu.

Gotówka i szara strefa

Prezes NBP odniósł się również do opinii, jakoby gotówka była największym sprzymierzeńcem szarej strefy podatkowej.

Podkreślił on, iż patologie należy zwalczać przez skuteczną kontrolę, a nie eliminacje formy zapłaty, która jest ewidentnie potrzebna.

W obecnym świecie większą role w przestępczej aktywności odgrywają zresztą kryptowaluty, łatwiejsze od nielegalnego transferowania niż tradycyjny pieniądz.

Narodowa Strategia Obrotu Gotówkowego odpowiedzią na odmowy przyjmowania płatności gotówkowych

– Istnienie gotówki to strategiczny składnik systemu gospodarczego, tak dla firm jak i konsumentów – wskazał prezes Glapiński, dodając, iż w ubiegłym roku zainicjowano prace nad Narodową Strategią Obrotu Gotówkowego.

Tworzenie tego dokumentu właśnie dobiega końca, a jednym z celów w nim zarysowanych jest zapewnienie wolności wyboru formy zapłaty. Jest to bardzo ważne, gdyż okres pandemii przyniósł zwiększenie liczby przypadków, kiedy przedsiębiorcy odmawiają przyjęcia tradycyjnej zapłaty, z 9% w roku 2020, do 18% obecnie.

Dlatego z inicjatywy Prezydenta RP wprowadzono zmiany w ustawie o usługach płatniczych, zobowiązujące przedsiębiorców do akceptacji płatności w obrocie detalicznym przy użyciu banknotów i monet.

Źródło: aleBank.pl