Prezes NBP na Forum Bankowym: oczekujemy umiarkowanej poprawy w sektorze bankowym w horyzoncie kolejnych dwóch lat

Prezes NBP na Forum Bankowym: oczekujemy umiarkowanej poprawy w sektorze bankowym w horyzoncie kolejnych dwóch lat
Źródło: Miesięcznik Finansowy Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski oczekuje umiarkowanej poprawy w sektorze bankowym w horyzoncie kolejnych dwóch lat - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Opublikowany przez nas „Raport o inflacji” przedstawia generalnie pozytywna perspektywę kształtowania się warunków makroekonomicznych w najbliższych latach. Bazując na tym scenariuszu i pomijając kwestię walutowych kredytów mieszkaniowych, oczekuję umiarkowanej poprawy sytuacji w sektorze bankowym w horyzoncie kolejnych dwóch lat.

– powiedział Glapiński podczas Forum Bankowego.

Czytaj także: Forum Bankowe 2021: ZBP postuluje o zamrożenie składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny >>>

„Czynnikiem, który dodatkowo utrudnia sytuację sektora oraz planowanie polityki nadzorczej zarówno makroostrożnościowej i mikroostrożnościowej jest niepewność dotycząca bieżących i przyszłych decyzji działań w obszarze walutowych kredytów mieszkaniowych” – dodał.

Dużo zależy od przebiegu pandemii koronawirusa

Podkreślił, że perspektywa systemu finansowego jest nadal obarczona podwyższonym ryzykiem i w dużym stopniu zależy od przebiegu pandemii.

„Stabilność systemu finansowego jest czymś bardzo delikatnym. Dlatego pomimo generalnie pozytywnego oglądu przyszłej sytuacji gospodarczej chciałbym podkreślić, że perspektywa ta nadal obarczona jest podwyższonym ryzykiem i w dużym stopniu zależy od przebiegu pandemii, a jej wpływ na gospodarkę i system finansowy jest nadal bardzo niepewny” – powiedział szef banku centralnego.

Wskazał, że NBP od dawna popiera kwestię kwestię rozwiązania walutowych kredytów mieszkaniowej w drodze dobrowolnych porozumień banków i ich klientów, co wielokrotnie było przedmiotem rekomendacji przedstawionych w raportach o stabilności finansowej.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews