Prezes mBanku: propozycja KNF ws. kredytów frankowych to najdalej idące, rozsądne rozwiązanie

Prezes mBanku: propozycja KNF ws. kredytów frankowych to najdalej idące, rozsądne rozwiązanie
fot. mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Propozycja przewodniczącego KNF w sprawie zawierania ugód z frankowiczami to najdalej idący, rozsądny sposób rozwiązania tego problemu - poinformował prezes mBanku Cezary Stypułkowski.

My tę propozycję traktujemy jako najdalej idące, rozsądne rozwiązanie tego problemu.

– powiedział Stypułkowski.

„My co do zasady jesteśmy zwolennikami porozumień z klientami, póki co (…) wielu klientów odmawia takiego porozumienia (…) będziemy to testowali, będziemy starali się w tych warunkach dojść testowo do niektórych klientów, żeby zobaczyć, jak ten proces mógłby wyglądać” – dodał.

Prezes mBanku poinformował, że test ten będzie przeprowadzony na ograniczonej liczbie klientów.

Czytaj także: Kredyty frankowe: czy sędziowie Sądu Najwyższego wezmą pod uwagę opinie prezesa NBP?

Propozycja przewodniczącego KNF ws. kredytów frankowych

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

„To musi być świadoma decyzja, połączona z pewnością prawa po stronie banków, a z pewnością prawa w polskich warunkach mamy problem” – powiedział Stypułkowski.

Jego zdaniem decyzję w sprawie konwersji kredytów będą musieli podjąć akcjonariusze banku.

mBank podał we wtorek, że szacuje łączny potencjalny wpływ przewalutowania kredytów walutowych według propozycji KNF na 4,7 mld zł w przypadku konwersji tylko portfela aktywnego i na 5,4 mld zł w przypadku konwersji 100 proc. portfela aktywnego i spłaconego.

mBank nie podjął jeszcze decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień wg propozycji KNF

Bank poinformował, że nie podjął decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według tej propozycji. Ma to być przedmiotem dalszej analizy i dyskusji z organami nadzoru.

„To propozycja jednego z uczestników systemu bezpieczeństwa bankowego, ona póki co jest obserwowana przez pozostałych i stopień dojrzałości tego rozwiązania wymaga odpowiedzi na wiele pytań. Jednym z nich jest kwestia odwrócenia pozycji walutowej (…)” – powiedział Stypułkowski.

Koszt rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich

Prezes poinformował we wtorek, że w dwóch skrajnych scenariuszach rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich koszt dla banku mógłby wynieść od 800 mln zł (w przypadku stosowania średniego kursu NBP) do 15 mld zł w przypadku unieważnienia umowy kredytowej i odmówienia bankowi prawa do dochodzenia roszczeń z tytułu użytkowania kapitału.

Łączna wartość rezerw mBanku utworzonych na indywidualne sprawy sądowe dotyczące klauzul indeksacyjnych w kredytach hipotecznych w CHF wynosi blisko 1,5 mld zł, czyli w 2020 roku wzrosła o około 1 mld zł.

Czytaj także: mBank: 174,7 mln zł straty netto grupy w IV kw. 2020 roku, a i tak wynik lepszy od oczekiwań >>>

„Liczba napływających skarg, pozwów była znaczna i kształtowała się na wysokim poziomie w ubiegłym roku. (..). Nie możemy wykluczyć, że w przyszłości będzie to kontynuowane i w dużym stopniu będzie to pewnie zależne d tego w jakim kierunku pójdzie orzecznictwo sądowe” – powiedział Stypułkowski.

Rezerwa na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi

Rezerwa na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi mBanku w IV kwartale 2020 r. wyniosła 633 mln zł, podczas gdy w III kwartale było to 186,9 mln zł. W całym 2020 roku rezerwy na to ryzyko wyniosły łącznie 1,02 mld zł.

Pod koniec grudnia 2020 roku przeciwko bankowi toczyło się 7.508 indywidualnych postępowań sądowych wszczętych przez jego klientów w związku z umowami kredytów CHF, o łącznej wartości roszczeń wynoszącej 1.454,2 mln zł. Pod koniec września było to 6.443 postępowań, a wartość roszczeń wynosiła 1.150,9 mln zł.

Bank podał, że rezerwy na ryzyko prawne pokrywają ponad 10 proc. portfela CHF i pełną wartość roszczeń.

mBank podał, że do końca 2020 roku otrzymał 173 prawomocne orzeczenia w sprawach indywidualnych, z tego 70 rozstrzygnięć było dla niego korzystne, a 103 rozstrzygnięcia były niekorzystne.

W 2020 roku mBank dokonał zmiany prawdopodobieństwa przegranej w sądzie i pod koniec grudnia 2020 roku przyjął poziom 50 proc.

Portfel kredytów hipotecznych i mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym w CHF pod koniec 2020 roku wynosił 13,6 mld zł. Ponadto wartość portfela pożyczek udzielonych w CHF, które zostały już całkowicie spłacone wyniosła 6,8 mld zł. 

Źródło: PAP BIZNES