Prezes ING Banku Śląskiego o planie pomocy dla kredytobiorców: czas na wypracowanie konkretnych rozwiązań

Prezes ING Banku Śląskiego o planie pomocy dla kredytobiorców: czas na wypracowanie konkretnych rozwiązań
Brunon Bartkiewicz, prezes Zarządu ING Bank Śląski. Fot. ING
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Elementy przedstawionego przez premiera planu wsparcia dla kredytobiorców nie zaskakują, teraz jest czas na wypracowywanie konkretnych rozwiązań - ocenił prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

„Plan premiera nie jest dla nas zaskoczeniem, jeśli chodzi o poszczególne jego elementy. Pozytywne jest to, że kończy się okres spekulacji i niepewności, szczególnie, że ostatnio był czas różnych, aberracyjnych propozycji” – powiedział dziennikarzom Bartkiewicz w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Teraz będzie czas na wypracowywanie konkretnych rozwiązań.

– dodał.

Plan pomocy dla kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. łącznie dla 8 rat kredytowych.

Czytaj także: Premier przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców: zastąpienie WIBOR inną stawką, nowy Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł i wakacje kredytowe >>>

Rząd chce utworzyć Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł, a środki miałyby pochodzić z sektora bankowego.

Rząd chce także, by banki przeznaczyły na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dodatkowe 1,4 mld zł w 2022 r., 2 mld w 2023 r., a docelowo być może nawet 5 mld zł.

Czytaj także: Prezes ZBP: plan pomocy dla kredytobiorców wymaga szczegółowego przeanalizowania i doprecyzowania >>>

Od 2023 roku rząd chce narzucić bankom posługiwanie się inną niż WIBOR stawką referencyjną, bardziej korzystną dla kredytobiorców. Rozwiązanie to, według prezentacji KPRM, ma spowodować spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł. 

Źródło: PAP BIZNES