Prezes Centrum AMRON: obniżenie przez KNF warunków oceny zdolności kredytowej korzystne dla rynku

Prezes Centrum AMRON: obniżenie przez KNF warunków oceny zdolności kredytowej korzystne dla rynku
Dr Jacek Furga. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O decyzji KNF łagodzącej warunki oceny zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyt hipoteczny rozmawiamy dr. Jackiem Furgą, prezesem Centrum AMRON, Przewodniczącym Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Robert Lidke: KNF poinformował o złagodzeniu warunków oceny zdolności kredytowej dla osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy. Jak Pan ocenia tę decyzję?

Dr Jacek Furga: Jest to dobre posunięcie, w kontekście tego, co się dzieje na rynku kredytów mieszkaniowych. Cieszy mnie fakt, że Komisja Nadzoru Finansowego reaguje na sygnały z rynku, deweloperów, również na wniosek Związku Banków Polskich, który został skierowany jeszcze w październiku 2022 roku do KNF w tej sprawie.

Mamy nadzieję, że to odrobinę poprawi zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców i nasze prognozy na rok 2023 dotyczące akcji kredytowej będą lepsze.

Czytaj także: KNF obniża wymogi oceny zdolności kredytowej

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda powiedział w ubiegłym tygodniu, że bufor ustanowiony przez KNF należałby obniżyć do 1,5 procent, a nawet znieść dla kredytów objętych programem „Pierwsze Mieszkanie”.

– Myślę, że nie ma co przesadzać. Ten bezpieczny kredyt z rządowego programu będzie i tak najkorzystniejszy w historii, od początku transformacji gospodarczej. Dla beneficjentów programu bufor KNF nie jest przeszkodą, bo na poziomie marży plus 2% to już nie jest żaden problem.

Zwłaszcza, że jest to też kredyt udzielany na stałą stopę, więc będzie do niego stosowana ulgowa wersja buforu ogłoszonego właśnie przez KNF.

Czytaj także: KNF: bufor zdolności kredytowej będzie uzależniony od oferty banku

Rzecznik UKNF Jacek Barszczewski mówi, że bufor KNF nie miał właściwie wpływu na spadek akcji kredytowej.

– Tu się różnimy w ocenie. Oczywiście postawienie tego buforu w wysokości 5 p.p. zdecydowanie obniżyło zdolność kredytową potencjalnych klientów i to było widać po wnioskach, które były odrzucane w sektorze bankowym. W zasadzie działał już odstraszająco na potencjalnych wnioskodawców z samego faktu, że istniał.

Zwłaszcza było to widać po reakcji i banków, i kredytobiorców na przełomie marca i kwietnia 2022 roku, kiedy już w lutym była zapowiedziana decyzja o wprowadzeniu buforu.

I rzeczywiście marzec ‘22 był miesiącem rekordowym, gdzie nad wyraz dużo, jak na te okoliczności, udzieliliśmy kredytów, a w kwietniu już nastąpił spadek, który potem systematycznie się pogłębiał, wraz z kolejnymi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj także: Program Pierwsze Mieszkanie

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Źródło: BANK.pl