Prezes Banku Pekao o rywalizacji banków o depozyty, nowych obligacjach, planie pomocy kredytobiorcom i spowolnieniu wzrostu PKB do „lekko powyżej” 0 proc.

Prezes Banku Pekao o rywalizacji banków o depozyty, nowych obligacjach, planie pomocy kredytobiorcom i spowolnieniu wzrostu PKB do „lekko powyżej” 0 proc.
Leszek Skiba - Bank Pekao (fot. Bank Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rywalizacja banków o depozyty stopniowo się nasila, a jednocześnie pojawią się niebawem nowe, roczne obligacje skarbowe, co może wpłynąć na rynek, ocenia prezes Banku Pekao Leszek Skiba w rozmowie z ISBnews.tv.

„Dziś trudno jest ocenić, jak będą kształtowały się wyniki sektora bankowego, bo z jednej strony oczywiście wzrost stóp procentowych jest to czynnik, który podnosi zyski banków, teraz powoli, chociaż coraz żwawiej prowadzona jest rywalizacja o depozyty, bo widzimy już efekty konkurencji, jest też nowa propozycja obligacji rocznych, ogłoszona przez premiera Morawieckiego” – powiedział Skiba w rozmowie z ISBnews.tv w kuluarach konferencji Impact’22 w Poznaniu.

Czytaj także: Premier: wprowadzamy nowy typ obligacji detalicznych, rocznych opartych na stopie referencyjnej NBP >>>

Zgodnie z zapowiedziami, od czerwca br. mają być dostępne nowe jednoroczne obligacje detaliczne na poziomie stopy referencyjnej banku centralnego, tj. dzisiaj 5,25%.

Bank Pekao analizuje efekt rządowego planu pomocy kredytobiorcom

Prezes poinformował, że Bank Pekao nadal analizuje efekt rządowych propozycji związanych z wakacjami kredytowymi oraz z dodatkowymi składkami na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, a także odejścia od stawki WIBOR w kredytach.

Dopiero potrzebne jest skalkulowanie wpływu tych nowych propozycji na wyniki banków, więc trudno ocenić. Na pewno początek roku jest jeszcze dobry.

„Pytanie, w jaki sposób koniunktura gospodarcza, wojna o depozyty, te dodatkowe składki – jak to wszystko wpłynie na wyniki w III kw. i IV kw. – to jest w dalszym ciągu znak zapytania” – stwierdził Skiba.

Czytaj także: Pomoc dla kredytobiorców: 8 miesięcy wakacji, zamiennik WIBOR-u; premier przedstawił szczegóły >>>

Rząd zaproponował, aby wakacje kredytowe umożliwiały zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem 2 x po 4 miesiące bez rat. Wakacje kredytowe będą dotyczyć kredytów w złotówkach. Ministerstwo Finansów chce, aby rząd przyjął projekt w sprawie wsparcia kredytobiorców na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na wtorek, 17 maja. Konsultacje publiczne projekty potrwają do 13 maja.

Spowolnienie wzrostu PKB

Polską gospodarkę czeka w tym roku „miękkie lądowanie”, a wzrost PKB będzie spowolniał ze spodziewanych 8% r/r w I kwartale do „lekko powyżej 0%” w IV kwartale br., ocenił także Leszek Skiba.

„Jeśli chodzi o wzrost, w tym roku możemy liczyć na to, że po tym bardzo dobrym I kwartale, kiedy widzieliśmy 8% wzrostu r/r, kolejne odczyty będą coraz słabsze. To przede wszystkim jest związane z miękkim lądowaniem, które widzimy nie tylko w polskiej gospodarce, ale też europejskiej. Jest efekt wojny, efekt w dalszym ciągu ograniczeń podażowych. Jest też efekt inflacji, która obniża dochody gospodarstw domowych do dyspozycji, czyli tłumi konsumpcję” – powiedział Skiba w rozmowie z ISBnews.tv w kuluarach konferencji Impact’22 w Poznaniu.

„Im dłużej będzie trwała wojna, tym jej wpływ może być większy, a ostatni kwartał roku pewnie to już będzie taki kwartał, kiedy będziemy widzieli wzrost gospodarczy lekko powyżej zera, czyli tak naprawdę to miękkie lądowanie może być obserwowane w polskiej gospodarce” – dodał prezes.

Według przedstawionych na początku maja prognoz Pekao, wzrost PKB oczekiwany jest na poziomie 7,8% r/r w I kw. br., a następnie: 3,5% w II kw., 2,2% w III kw. i 0,9% w IV kw. W całym roku bank prognozuje wzrost na poziomie 3,4% w 2022 r. i 3,2% w 2023 r.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: Lesław Kretowicz, ISBnews, ISBnews.tv