Prezentacja: Sytuacja finansowa małych firm w 2013 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.12.foto.056.400xCoraz więcej firm z sektora MŚP ma problemy z zatorami płatniczymi wynikającymi stąd, że więksi kontrahenci płacą im po terminie, a zdarza się też, że nie płacą w ogóle. Małe firmy często skarżą się, że przy współpracy z większymi wyegzekwowanie zapłaty za wykonane usługi trwa długo i jest bardzo trudne.

Wynika to przede wszystkim z tego, że dużym firmom o większych obrotach zwykle zdarza się pomijać faktury na „drobne” kwoty, które dla tych małych i średnich przedsiębiorstw stanowią podstawę do funkcjonowania oraz dalszego rozwoju.

Według wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, małe firmy są bardziej wrażliwe i narażone na kryzys. Blisko 48 proc. firm działających w Polsce znajduje się w złej i słabej kondycji finansowej, w tym 19 proc. w bardzo złej. W najgorszej sytuacji finansowej są przedsiębiorstwa małe – zatrudniające od 10 do 50 osób. Na koniec 2012 r. aż 55,6 proc. z nich cechowało się bardzo złą i słabą kondycją, w tym 20,4 proc. bardzo złą. W ostatnich dwunastu miesiącach najbardziej pogorszyły się finanse firm mikro – zatrudniających do 9 pracowników.

Również z badań przeprowadzonych przez BIG InfoMonitor wspólnie z TNS Polska na temat sytuacji finansowej polskich firm, zarówno w obszarze przewidywań dotyczących zmian ich sytuacji finansowej w 2013 r., jak i w obszarze wydatków na rozwój, wynagrodzenia oraz produkcję nie wygląda to optymistycznie. W najnowszym Raporcie BIG InfoMonitor można wyczytać, że nadal zdecydowana większość firm (74 proc.) uważa, że nieterminowe płatności są poważnym utrudnieniem w prowadzeniu działalności. Najgorzej sytuację oceniają przedstawiciele branży budowlanej (84 proc.) i sektora MŚP (około 80 proc.).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI