Prezentacja: Sektor spółdzielczy w AMRON

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Opublikowany 21 maja br. trzeci już projekt nowelizacji Rekomendacji J dotyczącej zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach podkreśla znaczenie monitorowania przez nie zmian cen nieruchomości dla prawidłowego i stabilnego rozwoju całej gospodarki, w tym w szczególności - sektora bankowego.

Rekomendacja kładzie duży nacisk na wagę międzybankowej wymiany informacji – w Rekomendacji 2.2. uznaje się za szczególnie istotne, aby banki aktywnie włączyły się w system międzybankowej (w skali całego sektora) wymiany informacji o rynku nieruchomości, tworząc wspólną bazę, systematycznie zasilaną przez wszystkie banki zaangażowane w finansowanie hipoteczne (niezależnie od baz wewnątrzbankowych). Rekomendacja poddana została międzybankowym konsultacjom – efektem jest finalna wersja nowej Rekomendacji J, która w najbliższych dniach powinna zostać przyjęta uchwałą Komisji Nadzoru Finansowego.

Konsultacje i wymiana opinii na temat nowej Rekomendacji J sprzyjają podsumowaniom dotyczącym dotychczas funkcjonującej międzybankowej (choć dostępnej również dla uczestników rynku nieruchomości spoza sektora bankowego) bazy danych prowadzonej przez Związek Banków Polskich w Systemie AMRON.

Gdy w lipcu 2000 r. Komisja Nadzoru Bankowego uchwaliła Rekomendację J, rynek finansowania nieruchomości w Polsce był jeszcze w powijakach. Związek Banków Polskich podjął wówczas decyzję o budowaniu wspólnej międzybankowej bazy danych – Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). Obecnie w AMRON uczestniczą 242 instytucje finansowe oraz wielu partnerów spoza sektora finansowego. W systemie mamy zarejestrowanych prawie 2,5 tys. aktywnych użytkowników, a liczba transakcji powinna w najbliższych dniach przekroczyć 1 300 000 rekordów. Co istotne, liczba banków współtworzących bazę AMRON wciąż rośnie – szczególnie dynamicznie w sektorze bankowości spółdzielczej. W roku 2012 grono banków zrzeszonych w Grupie BPS powiększyło się o 9 instytucji (łącznie z Systemu AMRON korzysta dziś 108 banków z Grupy BPS), zaś w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej przyrost wyniósł 11 banków w roku 2012 (łącznie – 101 banków).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI