Prezentacja KIR: Optymalny dostęp do sieci SWIFTNet

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to założone w1973 r. Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, którego celem jest zapewnienie elektronicznej wymiany komunikatów płatniczych w sprawny i bezpieczny sposób, m.in. pomiędzy bankami, domami maklerskimi, agentami transferowymi, towarzystwami ubezpieczeniowymi, funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi na całym świecie.

Rozwiązania SWIFT wykorzystuje przeszło 10 tys. podmiotów z ponad 200 krajów. Także w Polsce, zdecydowana większość uczestników rynku finansowego korzysta z tego systemu. KIR, jako jedyna instytucja w naszym kraju pełni funkcję SWIFT Service Bureau, oferując usługi dostępu do sieci SWIFT na zasadach komercyjnych.

Czym jest Service Bureau?

SWIFT Service Bureau to instytucja, która dzięki posiadaniu odpowiedniej infrastruktury aplikacyjno-telekomunikacyjnej, umożliwia autoryzowany dostęp do sieci SWIFTNet, nie będąc członkiem organizacji SWIFT. Service Bureau jest dostawcą usług dla użytkowników SWIFT w zakresie wspomagania zarządzania i przetwarzania komunikatów przesłanych do tej sieci. Działa wyłącznie na rzecz użytkowników SWIFT, z założenia nie nadaje i nie otrzymuje komunikatów we własnym imieniu.

Idea SWIFT Service Bureau zakłada współdzielenie łącza, lub całej niezbędnej infrastruktury, przez użytkowników. Dzięki temu koszty korzystania z rozwiązań SWIFT są znacznie niższe niż w przypadku budowania własnej infrastruktury dostępowej. Dodatkowymi zaletami tego modelu współpracy są m.in. możliwość uzyskania wsparcia technicznego przy wdrażaniu usługi, a po jej uruchomieniu, bieżącego wsparcia administratora i działu operacyjnego.

Drzwi do międzynarodowego świata finansów

SWIFT Service Bureau zostało uruchomione przez KIR dla zapewnienia sprawnej komunikacji systemu Euro Elixir z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2, która w wymianie zleceń płatniczych wykorzystuje sieć SWIFTNet. Decyzja o przyłączeniu się KIR do sieci SWIFTNet wiązała się z koniecznością zbudowania infrastruktury aplikacyjno-telekomunikacyjnej i zapewnieniem odpowiedniej obsługi, gwarantującej najwyższy poziom bezpieczeństwa. Naturalną konsekwencją tego kroku było udostępnienie w pełni gotowej infrastruktury swiftowej bankom i innym podmiotom, zainteresowanym realizacją transakcji transgranicznych i krajowych w dowolnej walucie.

Usługa dla banków

Pierwszym klientem SWIFT Service Bureau został Mazowiecki Bank Regionalny, który poszukiwał efektywnego kosztowo rozwiązania, pozwalającego poszerzyć ofertę dla klientów o opcję realizacji transakcji walutowych. Wybierając w tym zakresie usługi KIR, bank postawił na stabilną firmę o ugruntowanej pozycji i sprawdzonego partnera biznesowego. Dzięki nawiązaniu współpracy z KIR, w ciągu zaledwie trzech miesięcy bank uzyskał możliwość realizowania przekazów zagranicznych. Cały proces został przeprowadzony bez konieczności inicjowania skomplikowanego projektu wdrożeniowego oraz znaczących nakładów inwestycyjnych. Tak szybka realizacja przedsięwzięcia była możliwa, ponieważ KIR jako SWIFT Service Bureau, dysponował gotową infrastrukturą. W rezultacie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI