Prezentacja: Niestraszne nam życie w cyberprzestrzeni?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.10.foto.059.250xŻyjemy w czasach postępu technologicznego, za którym zwykły człowiek nie jest w stanie nadążyć. Nowe technologie nieomal z dnia na dzień zagościły w naszym życiu. Niczym niezwykłym stały się karty bankomatowe, karty lojalnościowe, komórki, laptopy.

Karol Sadurski

Firmy produkujące oprogramowanie i urządzenia elektroniczne, prześcigają się wzajemnie, wprowadzając na rynek co rusz to nowe, ulepszone wersje swoich produktów. Zachęceni reklamami, chętnie wymieniamy swoje urządzenia na coraz nowszej generacji. Dzięki telefonom i tabletom w każdej chwili i miejscu mamy dostęp do wszelkich informacji, możemy sprawdzić stan konta w banku, wykonać przelew, zainstalować aplikacje i gry, oglądać filmy, ściągać muzykę, pisać blogi i wykonywać setki innych czynności. Ciesząc się naszymi gadżetami, które umożliwiają nam wygodne życie, zapominamy jednak o ostrożności. Z jednej strony nowe technologie ułatwiają życie, z drugiej – stwarzają coraz to nowe zagrożenia. Skutkiem rozwoju urządzeń rejestrujących i rozbudowanej biurokracji przestaliśmy być bezimiennymi uczestnikami życia gospodarczego. Nieustannie jesteśmy obserwowani, wypełniamy ankiety, deklaracje, podpisujemy umowy. Bez zastanowienia dajemy się legitymować, w zaufaniu podajemy kartę płatniczą, którą nieraz tracimy na chwilę z pola widzenia. Przy każdej sposobności wymaga się od nas podawania różnych danych osobowych. Często, aby je uzyskać (np. numer telefonu, adres zamieszkania, poczty elektronicznej), proponuje się nam udział w konkursach, w których tak naprawdę nie mamy szans na wygraną. Nie zdajemy sobie sprawy z możliwości użycia techniki przeciwko nam. Nasze dane osobowe stały się cennym towarem. Zagrożeń jest wiele, o czym świadczą podawane przez media coraz liczniejsze informacje o licznych przestępstwach elektronicznych.

Telefon komórkowy – smartphone

Pamiętajmy, nie wszystkie dane, które podajemy np. w celu zawarcia umowy, są niezbędne do jej podpisania

Czy posiadanie telefonu komórkowego może być przyczyną problemów? Tak, jeżeli będziemy nieostrożni i łatwowierni. Przykład. Instalując na telefon aplikacje, w większości przypadków musimy zgodzić się na udostępnienie różnych informacji zapisanych w naszym telefonie. Właśnie w ten sposób możemy utracić ważne informacje, które zapisaliśmy w telefonie wyłącznie dla siebie, na przykład nr PIN do karty czy hasło i login do naszego konta w banku, prywatne zdjęcia, książkę telefoniczną. Co więcej, aplikacja, którą zainstalowaliśmy, może przesyłać informacje GPS o naszym położeniu lub dane o urządzeniach podłączonych do naszej sieci Wi-Fi. Nie jest regułą, że każda aplikacja, która została zainstalowana na naszym urządzeniu musi mieć dostęp do naszych danych, ale zawsze musimy być czujni.

Internet

Dawno minęł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI