Prezentacja: Kredyty ratalne i gotówkowe – jakość portfeli generowanych od 2007 do 2012 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Według ekspertów Biura Informacji Kredytowej spadki liczby udzielanych kredytów konsumpcyjnych wynikają głównie z ich migracji na rynek nieregulowany. Spadki te nie wynikają z wysokiego poziomu ryzyka kredytowego.

dr Andrzej Topiński, Przemysław Grochólski

Banki zasadniczo obniżyły, poczynając od 2010 r., szkodowość kredytów konsumpcyjnych, a mimo to liczby nowych kredytów ciągle spadają. W 2012 r. banki i SKOK-i udzieliły 5,9 mln kredytów ratalnych i gotówkowych, tj. aż o 21 proc. mniej niż w 2011 r. Spadki dotyczyły zwłaszcza kredytów ratalnych.

W najnowszym raporcie „KREDYT TRENDY”, wydawanym przez ekspertów Biura Informacji Kredytowej, za pomocą metody vintage1 omawiany jest poziom ryzyka portfeli powstających w kolejnych generacjach – rocznych bądź miesięcznych.

W metodzie vintage analizuje się relację należności zagrożonych do pierwotnej wartości umów zawartych w danej generacji (łącznie z rachunkami zamkniętymi) bądź, w prezentowanym tu ujęciu ilościowym, relację liczby rachunków opóźnionych w obsłudze do liczby rachunków otwartych w danej generacji. Generalnie wskaźniki standardowe mierzą jakość bilansu banku, przy metodzie vintage ocenie podlega ujawniony ex post poziom ryzyka kredytowania.

Na WYKRESIE 1 pokazujemy udziały rachunków opóźnionych w obsłudze powyżej 90 dni w generacjach (rocznikach) 2007-2012 w kolejnych miesiącach po udzieleniu. Straty w najgorszych generacjach wystąpiły na 12 proc. rachunków otwartych w 2008 r. i na początku 2009 r. Kredytom udzielonym w 2008 r. mija 48-60 miesięcy od otwarcia rachunku. W 2008 r. udzielono blisko 10 mln kredytów konsumpcyjnych, tylko nieliczne z nich pozostają w spłacie i są regularnie obsługiwane.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI