Prezentacja: Jak pół miliarda złotych nie trafi ło do złodziei?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Za pomocą kradzionych dokumentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy próbowano wyłudzić 7,9 tys. kredytów na łączną kwotę niemal 488 mln zł. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest jednak coraz bardziej szczelny - tylko w II kw. 2014 r. do banków trafi ło 32,8 tys. nowych dokumentów, zgłoszonych jako kradzione lub zagubione. Związek Banków Polskich opublikował 18. edycję Raportu o dokumentach infoDOK.

Wmiędzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE znajduje się już 1,35 mln dokumentów. Dzięki temu blokowane są np. próby wyłudzeń kredytów bankowych. W II kw. 2014 r. zablokowano 2182 próby na łączną kwotę 108,5 mln zł.

Średnia kwota próby wyłudzenia dla całego kraju wyniosła 23,4 tys. zł. Najniższy poziom zanotowano w woj. kujawsko-pomorskim (9644 tys. zł), a najwyższy w podlaskim i lubuskim (odpowiednio 34,8 tys. oraz 36,7 tys. zł). Największą jednostkową kwotą była próba wyłudzenia 24 mln zł (woj. kujawskopomorskie).

Na koniec marca 2014 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości przekroczyła poziom 1,35 mln szt. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 32,8 tys. sztuk.

Czym jest System DZ i dlaczego warto zastrzegać utracone dokumenty tożsamości

Jest to narzędzie służące do eliminowania zastrzeżonych dokumentów z obrotu gospodarczego.

Zabezpiecza osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła. Co ważne, dokumenty mogą zastrzegać nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy – także ci, którzy nigdy nie posiadali własnego konta (oni bowiem jako osoby, o których banki nie miały wcześniej żadnej wiedzy, są najczęstszymi ofi arami oszustów).

Informacje z jednego banku, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI