Prezentacja: IT Card szczęśliwą kartą banków spółdzielczych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

it.card.100xDo końca 2012 r. IT Card planuje obsługiwać 2000 bankomatów, 15 000 terminali płatniczych POS oraz 500 000 kart. Od stycznia 2011 r. spółka będzie posiadała w swojej ofercie terminale płatnicze POS wraz z usługą autoryzacji transakcji bezgotówkowych, a od kwietnia 2011 r. uruchomi wydawnictwo kart Visa i MasterCard dla klientów banków spółdzielczych. Od kilku miesięcy trwa proces migracji bankomatów należących do banków z Grupy BPS, w których transakcje już teraz autoryzuje IT Card. Czy rośnie nam jeden z największych graczy na polskim rynku biznesu kartowego?

Sama spółka należy obecnie do 16 banków spółdzielczych. W październiku 2010 r. planowana jest emisja akcji w wysokości 10 000 000 zł, których propozycja objęcia, skierowana zostanie do banków zrzeszających i zrzeszonych w nich banków spółdzielczych. Dzięki temu banki spółdzielcze mają szansę stać się współwłaścicielami spółki, która będzie je obsługiwać, a więc uzyskać wpływ na podejmowane decyzje strategiczne dotyczące jej działalności. Jakie będą konsekwencje takiego stanu rzeczy?

Ze względu na udział kapitałowy, widzę w tym dwa bardzo istotne aspekty strategiczne. Pierwszy dotyczy rezygnacji w pośredników (m.in. banków komercyjnych), którzy de facto są przecież konkurentami banków spółdzielczych. Każdego roku banki z Grupy BPS wzmacniały pozycję obsługujących je banków komercyjnych, płacąc za ich usługi. Jak dużo placówek tych banków komercyjnych powstało za pieniądze banków spółdzielczych na terenie ich działalności?

Drugi aspekt dotyczy planów rozwoju spółki IT Card, kontroli nad nią i partycypowania w zyskach, jakie wygeneruje w przyszłości. W strategii spółki brana jest bowiem pod uwagę obsługa całego sektora spółdzielczego oraz banków komercyjnych. IT Card prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma bankami komercyjnymi zainteresowanymi współpracą z instytucją, która z jednej strony nie jest bankiem (ze względu na wspomniany wyżej aspekt strategiczny), z drugiej zaś stanowiącą alternatywę dla istniejących na polskim rynku agentów rozliczeniowych.

Jaki jest cel działalności IT Card?

Głównym przedmiotem działalności spółki jest obsługa autoryzacyjna transakcji bankomatowych, autoryzacja transakcji bezgotówkowych w terminalach płatniczych POS oraz wydawnictwo kart. Efektem skumulowania tych usług będzie obniżenie kosztów ich obsługi, które ponoszą obecnie banki spółdzielcze. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI