Prezentacja: „Czyszczenie BIK” Nadzieje bez pokrycia i kosztowny miraż

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Hasło "czyszczenie BIK" za sprawą agresywnego marketingu firm oferujących tę usługę dociera powszechnie do szerokiej grupy konsumentów.

Do pracowników odpowiedzialnych za obsługę klienta w bankach coraz częściej trafiają żądania wycofania zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania lub usunięcia negatywnych wpisów z bazy BIK. W tej liczbie również w odniesieniu do banków spółdzielczych, coraz szerzej korzystających z produktów oferowanych przez Biuro Informacji Kredytowej.

Tymczasem prawo bankowe jednoznacznie określa, w jakich przypadkach i w jakim trybie możliwe jest dokonanie aktualizacji lub usunięcie danych z BIK.

Prawo nie pozostawia złudzeń

Fora internetowe poświęcone tematyce kredytowej obfitują w informacje na temat „czyszczenia BIK”. Na słupach ogłoszeniowych niemalże co krok natknąć się można na ogłoszenia lub ulotki reklamujące tę usługę. Liczba tego typu ofert skierowanych do osób, które mają problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań kredytowych ciągle rośnie. Wiara w zapewnienia o istnieniu możliwości pozbycia się negatywnych wpisów w BIK wydaje się być dowodem desperacji osób nadmiernie zadłużonych, które upatrują w nich ostatniej deski ratunku. Niestety, także część kancelarii prawnych z premedytacją, w myśl powiedzenia tonący brzytwy się chwyta, wykorzystuje trudną sytuację takich osób.

Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia, wystarczy zajrzeć do artykułu 105. ustawy Prawo bankowe, który precyzyjnie określa, jak przebiega procedura usuwania informacji z BIK.

Chroniony jest bank i klient

Jeśli klient wyraził zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania, dane na jego temat są udostępniane bankom, potwierdzając jego rzetelność i budując pozytywną historię kredytową. Bez zgody klienta dane mogą być przetwarzane przez okres 5-letni, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • nie regulował on zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni oraz
  • <...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI