Prezentacja: AMRON – nowe rozdanie dla sektora spółdzielczego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Opublikowany przed miesiącem projekt nowelizacji "Rekomendacji J dotyczącej tworzenia przez banki systemów gromadzenia danych o nieruchomościach" jest dobrą okazją do oceny aktywności banków spółdzielczych w Systemie AMRON.

Jacek Furga,
prezes Centrum AMRON
jacek.furga@amron.pl

Tym bardziej że – jak wynika z uważnej lektury – zarówno Rekomendacji S w wersji uchwalonej przez Komisję Nadzoru Finansowego w styczniu br., jak również wspomnianego już projektu znowelizowanej Rekomendacji J, każdy bank – zarówno ten finansujący nieruchomości, jak również ten, który jedynie wykorzystuje zabezpieczenie na nieruchomości przy finansowaniu innych potrzeb swoich klientów – nie obędzie się bez dostępu do wiarygodnej bazy danych.

Gdy w lipcu 2000 r. Komisja Nadzoru Bankowego uchwaliła Rekomendację J, rynek finansowania nieruchomości w Polsce był jeszcze w powijakach. Portfel kredytów mieszkaniowych dla osób fizycznych lekko przekraczał sumę 9 mln zł, a oprocentowanie kredytu mieszkaniowego sięgało 20 proc. Związek Banków Polskich podjął wówczas decyzję o budowaniu wspólnej międzybankowej bazy danych – Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami AMRON. Obecnie w AMRON uczestniczy 212 podmiotów finansowych, w systemie mamy zarejestrowanych prawie 3 tys. użytkowników, a liczba transakcji powinna w najbliższych dniach przekroczyć 1 milion danych.

Impulsem, który spowodował większe zainteresowanie banków uczestnictwem w AMRON, była uchwalona w lipcu 2006 r. Rekomendacja S. W tym samym czasie, jako pierwszy z banków zrzeszających, do AMRON przystąpił Mazowiecki Bank Regionalny S.A. Kilka miesięcy później stosowną umowę z ZBP podpisał Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. Obecnie za pośrednictwem banków regionalnych z dostępu do AMRON korzysta również 170 zrzeszonych banków spółdzielczych. Łącznie ponad tysiąc pracowników bankowości spółdzielczej dysponuje dostępem do Systemu AMRON.

W październiku 2010 r. decyzję o samodzielnym uczestnictwie w Systemie AMRON podjął zarząd Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Zarówno procedura przystępowania Krakowskiego Banku Spółdzielczego do AMRON, jak również aktywność jego pracowników w systemie potwierdzają, że bank poważnie potraktował swoje uczestnictwo w systemie. Jeszcze w grudniu 2010 r. KBS zorganizował w Krakowie szkolenie dla blisko 70 swoich pracowników. Obecnie dostępem do AMRON dysponuje 85 pracowników KBS. Widać też efekty ich aktywności. W kwietniu 2011 r. pracownicy KBS wprowadzili do bazy danych AMRON 364 rekordy, co było wynikiem lepszym niż osiągnięty w tym samym okresie przez wszystkie trzy zrzeszenia łącznie.

Analiza zmian dokonanych już w Rekomendacji S, która aż w 23 miejscach wskazuje na potrzebę dokonywania „oceny wartości nieruchomości”, oraz proponowanych zmian Rekomendacji J prowadzi do jednego wniosku – aktywność banków uczestniczących w AMRON, w tym również banków spółdzielczych, musi ulec zdecydowanej poprawie. Tym bardziej że zmieniło się również postrzeganie Systemu AMRON przez Komisję Nadzoru ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI