Prezentacja: Ależ to zmniejszył się nasz świat…

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.07-08.foto.037.a.200xI ależ szybko każda nowinka, "nowalijka", przemieszcza się po nim! Czy to nowe rozwiązanie techniczne, czy moda, czy ciekawostka. Dziś pojawi się, powiedzmy w Tajlandii, jutro jest w Moskwie, a pojutrze wszyscy się nią pasjonują w Brazylii.

Nie inaczej jest, niestety, z przestępstwami, a raczej formami przestępstwa. Zaledwie dwa lata temu bankomaty zostały zaatakowane zupełnie nową formą „oprogramowania złośliwego” („New Scientist”, jedno z najbardziej prestiżowych, naukowych, czasopism na świecie, pisał o ataku: „Z czymś takim jeszcze się nie spotkaliśmy!”) w Rosji i na Ukrainie, a już słychać o przypadkach wykorzystania tego samego „pomysłu” w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Dziś, gdy próbuje się uzyskać dostęp do pieniędzy, niekoniecznie trzeba forsować stalowe sejfy, wyrywać bankomaty z fundamentów, wystarczy dostęp do elektroniki i… wgranie czegoś na podobieństwo wirusa, kodu złośliwego, który umożliwi wydanie gotówki z urządzenia. Albo, co gorzej, zapisze sobie numery kart i wprowadzone PIN-y. Tak łatwe to oczywiście nie jest. Najnowsze urządzenia samoobsługowe są odporne na opisywany wyżej atak. Głównie dzięki działalności międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za wymuszanie wdrażania najnowszych rozwiązań i praktyk bezpieczeństwa, takie jak PCI.

Ale praktyki i sprzęt to jedna strona medalu – rozwiązania, nazwijmy je „przestępcze”, to druga. Trwa wyścig, kto okaże się sprytniejszy. Na razie zdecydowanie wygrywają producenci, tacy jak firma NCR: gotówkowe urządzenia samoobsługowe do dziś uznawane są za najbezpieczniejszy kanał dostępu do własnych środków. Ale czy tak będzie i w przyszłości?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI