Premier zapowiada kolejną tarczę dla najbardziej dotkniętych branż i nowe obostrzenia

Premier zapowiada kolejną tarczę dla najbardziej dotkniętych branż i nowe obostrzenia
Premier Mateusz Morawiecki w Pyrzowicach Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek rano zaprezentujemy kolejne obostrzenia, które są konieczne - powiedział w środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Popatrzmy na to, co dzieje się u naszych sąsiadów. W Niemczech również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek, godzina policyjna w wielu krajach UE. Z taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także jutro rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę” – powiedział premier.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd rozszerza lockdown na cały kraj >>>

Kolejna tarcza ma być adresowana zwłaszcza do branż HoReCa

Morawiecki zapowiedział również uruchomienie kolejnej tarczy finansowej dla przedsiębiorców z branż najbardziej dotkniętych pandemią, gdyż „są branże, które od października w niewielkim stopniu lub prawie wcale nie mogą funkcjonować”.

Planujemy kolejną tarczę dla tych, którzy są najbardziej dotknięci. Są branże, które od października praktycznie nie mogą funkcjonować.

Kolejna tarcza ma być adresowana zwłaszcza do branż HoReCa, ma obejmować przedłużenie dotychczasowych regulacji obowiązujących w tarczy branżowej (m.in. zwolnienie z ZUS, postojowe, mikropożyczki i dofinansowanie do wynagrodzeń) oraz dodatkowe instrumenty, które mają pomóc firmom w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Obecnie obowiązujące obostrzenia

W okresie od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju zamknięte są hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a także obiekty sportowe: m.in. baseny, korty tenisowe. Nauka dla wszystkich roczników ma odbywać się w trybie zdalnym. Osoby, które przyjeżdżają do Polski, nadal mają co do zasady obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny (z wyjątkiem tych, którzy mają negatywny wynik testu na koronawirusa).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że odnotowano 29 978 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W ciągu ubiegłej doby wykonano ponad 95,8 tys. testów na koronawirusa.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Według danych MZ na dzisiaj rano, 396 701 osób było objętych kwarantanną. Hospitalizowanych było 26 511 osób (na 35 444 łóżka dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 2 537 respiratorów (na 3 366 dostępnych w szpitalach).

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES