Premier: w ramach Polskiego Ładu zaproponujemy obniżenie stawek ryczałtu; co jeszcze? 10 projektów na 100 dni

Premier: w ramach Polskiego Ładu zaproponujemy obniżenie stawek ryczałtu; co jeszcze? 10 projektów na 100 dni
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Kancelaria Premiera
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ramach Polskiego Ładu rząd chce zaproponować obniżenie stawek ryczałtu: z 17 proc. do 14 proc. oraz z 15 proc. do 12 proc. - powiedział podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Dla tych wszystkich, którzy są dziś na tym tzw. liniowym PIT, proponujemy coś pozytywnego, bardzo korzystnego, także dla tych, którzy zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie. Zastanówcie się czy nie warto przejść na ryczałt, bo obniżamy stawki dla wielu kreatywnych zawodów, dla wielu zawodów – na przykład lekarzy, pielęgniarek, którzy też korzystają z tej formy działalności gospodarczej” – powiedział premier.

„Ci, którzy są dziś na 17-proc. stawce, zmniejszamy ją do 14 proc. Ci, którzy są na 15 proc. – np. informatyk, czy ci, którzy zajmują się designem, pełnią funkcje w sektorze kreatywnym, marketingowym, twórczym, innowacyjnym – obniżamy podatek ryczałtowy z 15 proc. na 12 proc.” – dodał. 

Premier przedstawił 10 projektów „Polskiego Ładu”

Dziesięć głównych projektów dotyczących „Polskiego Ładu”, w tym m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie, zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł miesięcznie, gwarancje bankowo-kredytowe dla kupujących mieszkania czy możliwość budowania domów do 70 m2 zostanie przedstawionych przez rząd w najbliższym czasie, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rozwiązania te miałyby wejść w życie najpóźniej w styczniu 2022 r.

Przedstawiamy 10 kluczowych obszarów zmian w ramach „Polskiego Ładu”, które przygotujemy i przeprowadzimy w trakcie najbliższych 100 dni.

– powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Niemal 9 na 10 przedsiębiorców spodziewa się strat w wyniku Polskiego Ładu >>>

Rozwiązania co do zasady mają wejść w życie w II połowie tego roku bądź na początku przyszłego.

Czego dotyczyć będą zmiany?

Zmiany mają dotyczyć:

– podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł (rozwiązanie miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.)

– zwolnienia emerytur i rent do 2,5 tys. zł z podatku, utrzymany zostanie obowiązek płacenia składki zdrowotnej (od 1 stycznia 2022 r.)

– zniesienia limitów do lekarzy specjalistów dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia, a następnie wszystkich pacjentów (w II poł. 2021 r. )

– przedstawienia harmonogramu zwiększenia składki zdrowotnej do 7% PKB do 2027 r.

– wprowadzenia gwarantowanego przez państwo wkładu własnego (100 tys. zł)  i dofinansowania dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego i rodzin wielodzietnych (w IV kw. 2021 r.)

– budowy domów jednorodzinnych do 70 m2 jedynie na podstawie zgłoszenia (w IV kw. 2021 r.)

– wdrożenia rodzinnego kapitału opiekuńczego w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku 1-3 lata (od 1 stycznia 2021 r.)

– wdrożenia Programu Inwestycji Strategicznych, dotacji dla gmin i powiatów (w III kw. 2021 r.)

– podwyższenia dopłat do paliwa rolniczego  do 110 zł/ha, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (w IV kw. 2021 r.)

– powołania kilkudziesięciu małych Centrów Nauki Kopernik w małych i średnich miastach (w IV kw. 2021 r. )

Premier podkreślił, że „Polski Ład” zakłada m.in. powstanie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych kilku lat.

Po maju nadwyżka w budżecie państwa wyniosła ponad 9 mld zł

Po maju nadwyżka w budżecie państwa wyniosła ponad 9 mld zł – powiedział także w trakcie wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.

„Chcę powiedzieć, wcześniej niż zwykle to przedstawiamy, o w wynikach budżetu za maj. W maju i za poprzednie miesiące łącznie pojawiła się nadwyżka ponad 9 mld zł” – powiedział premier.

Po kwietniu nadwyżka wynosiła 9,2 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews