Premier przyjął dymisję wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura

Premier przyjął dymisję wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura
Krzysztof Mazur, b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki przyjął w poniedziałek dymisję wiceministra rozwoju Krzysztofa Mazura. Wiceszef MR odpowiadał w resorcie za politykę innowacyjności, agendę gospodarczą związaną z Unią Europejską, politykę handlową oraz za promocję polskiej gospodarki za granicą.
Premier @MorawieckiM przyjął dymisję wiceministra rozwoju @MazurKrzysztof

Krzysztof Mazur – politolog, ekspert od polityk publicznych i wieloletni szef Klubu Jagiellońskiego – podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju był od grudnia 2019 r. W trakcie kryzysu pandemicznego uczestniczył w pracach zespołu kryzysowego, który opracował pakiet tarcz antykryzysowych. Wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcom z tarcz antykryzysowych, dzięki której udało się uratować miliony miejsc pracy, w tym po raz pierwszy objąć zabezpieczeniem osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, przekroczyła już 142 mld zł.

Koordynował przygotowanie projektów wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju do realizacji jako część Krajowego Planu Odbudowy. Wśród opracowanych pod kierownictwem Krzysztofa Mazura propozycji, wchodzących w skład KPO, znalazły się projekty związane z suwerennością technologiczną i lekową, upowszechnianiem zielonej energii, wykorzystaniem technologii kosmicznych i transformacją energetyczną.

Czytaj także: Krzysztof Mazur rezygnuje ze stanowiska wiceministra rozwoju >>>

Odpowiadał za przygotowanie ustawy dot. tzw. Polityki Nowej Szansy, która oferuje przez najbliższe 10 lat wsparcie restrukturyzacyjne firmom w trudnościach ekonomicznych.

Uczestniczył, z ramienia MR, w pracach nad ulgą na robotyzację, której zadaniem będzie zachęcenie przedsiębiorców do inwestycji w automatyzację linii produkcyjnych i modernizację technologiczną firm, w tym w szczególności tych mniejszych.

Orędownik redefinicji polityki mieszkaniowej. Jako wiceszef resortu rozwoju problem dostępności mieszkań stawiał w samym centrum polityki rozwojowej państwa.

Czytaj także: Rekonstrukcja rządu: prezydent dokonał zmian w składzie Rady Ministrów >>>

Krzysztof Mazur urodził się 25 lipca 1982 w Gliwicach. Jest pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przewodniczącym Komitetu Sterującego programu strategicznego „Gospostrateg” w NCBR. Od 2015 r. członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP, gdzie zasiada w sekcji “Edukacja, młode pokolenie, sport” oraz “Nauka i innowacje”.

Ukończył studia politologiczne oraz Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (specjalizacja z zakresu filozofii oraz socjologii) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2012 r. uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na UJ. Jest także absolwentem studiów podyplomowych na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych.

Na przestrzeni lat 2002 – 2018 związany z Klubem Jagiellońskim, w którym od 2008 r. sprawował funkcję Prezesa, odpowiadając za pracę w grupach eksperckich przygotowujących raporty badawcze dla Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, koordynację projektów edukacyjnych (m.in. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu realizowana z PKO Bankiem Polskim), czy za współtworzenie kwartalnika “Pressje”.

W 2019 r. kandydował w wyborach do Senatu w okręgu nr 33, z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Wiceminister Robert Nowicki odchodzi z resortu rozwoju >>>

Autor monografii „Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność” wydanej przez Ośrodek Myśli Politycznej. Współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej, uczestniczący w pracach zbiorowych oraz konferencjach, w tym przy redakcji zbioru tekstów Edwarda Abramowskiego „Zagadnienia socjalizmu” (2012).

W latach studenckich związany z Fundacją Instytut Tertio Millennio, w której odpowiadał za stworzenie Archiwum Medialnego Jana Pawła II. W 2006 r. został laureatem nagrody NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska za najlepszą pracę magisterską studentów nauk społecznych na temat Solidarności, a w 2012 r. otrzymał Nagrodę im. Artura Rojszczaka przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju