Premier o szczegółach tarczy antyinflacyjnej 2.0: obniżka VAT do 8 proc. na paliwo, 0 proc. na żywność, 0 proc. na gaz, 0 proc. na nawozy

Premier o szczegółach tarczy antyinflacyjnej 2.0: obniżka VAT do 8 proc. na paliwo, 0 proc. na żywność, 0 proc. na gaz, 0 proc. na nawozy
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd zakłada obniżkę VAT do 8 proc. na paliwo, 0 proc. na żywność, 0 proc. na gaz, 0 proc. na nawozy - slajd na konferencji. Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować budżet między 15 a 20 mld zł.

Jak wynika ze slajdu udostępnionego przez Norberta Maliszewskiego na Twitterze, rząd:

– obniży VAT na paliwo z 22 proc. do 8 proc.

– obniży VAT do na żywność do 0 proc.

– obniży VAT na gaz do 0 proc.

– przedłuży obniżkę do 5 proc. VAT na prąd.

– obniży VAT na nawozy do z 8 proc. do 0 proc.

– obejmie opłaty za gaz dzięki objęciu spółdzielni, szpitali i wspólnot taryfami gazowymi.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: gdy tarcza przestanie działać, inflacja może przekroczyć 10 proc. >>>

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dodał, że obniżka VAT będzie trwała 6 miesięcy do lipca.

Jego zdaniem, wpływ decyzji na cenę litra paliwa powinien wynieść od 60 do 70 groszy.

Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować budżet między 15 a 20 mld zł.

Tarcza antyinflacyjna ma obniżyć szczyt CPI o 1-1,5 pkt. proc.

Tarcza antyinflacyjna ma obniżyć szczyt CPI o 1-1,5 pkt. proc. – powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Marta Kightley z NBP: tarcza antyinflacyjna obniży średnioroczną inflację o 1,2 pkt proc. w tym roku >>>

„Idziemy dalej z naszymi działaniami, które maja pomóc nie tylko ograniczyć skutki inflacji dla Polaków, ale jednocześnie też mają w dłuższej perspektywie doprowadzić do obniżenia inflacji. Chcę powiedzieć, że zdaniem ekonomistów, pierwsza tarcza antyinflacyjna ścięła szczyt inflacyjny o około 1-1,5 pkt. proc. Ta druga mniej więcej w podobnym rozmiarze powinna odnieść pozytywny skutek” – powiedział premier.

Obniżka VAT do 0 proc. dotyczyć będzie produktów żywnościowych objętych obecnie 5 proc. stawką

Obniżka VAT do 0 proc. dotyczyć będzie produktów żywnościowych objętych obecnie 5 proc. stawką – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„W przypadku cen żywności my dwa lata temu przeprowadziliśmy zmianę w tzw. matrycy VAT i w dużej większości produkty żywnościowe mają stawkę VAT 5 proc. Wszystkie podstawowe, ale nie tylko. (…) A więc te produkty, które mają stawkę VAT 5 proc., wszystkie one bez wyjątku, ich stawka zostanie obniżona do 0 proc.” – powiedział premier.

Czytaj także: O ile przejściowa obniżka VAT na żywność podbije inflację w 2023 roku? Prognoza Credit Agricole >>>

„To oznacza, że wszyscy którzy handlują tymi produktami powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na te wszystkie artykuły. Mamy i Państwową Inspekcję Handlową, UOKiK i wszystkie możliwe działania po stronie państwa będą uruchomione. Liczę także na aktywność obywatelską, na mechanizmy konkurencyjne” – dodał.

Wysoce prawdopodobne, że w drugiej połowie roku budżet będzie nowelizowany

Jest wysoce prawdopodobne, że w drugiej połowie roku budżet państwa będzie nowelizowany, ale na ten moment nie ma takiej konieczności – poinformował także premier.

„Ustawa budżetowa jeszcze nie została zaakceptowana w całym cyklu legislacyjnym, trudno mówić o nowelizacji czegoś, co nie zostało przyjęte. W dalszej część roku, zarówno ze względu na wyższe wskaźniki inflacyjne – które średniorocznie mogą przekroczyć 6 proc., może nawet będą oscylowały wokół 7 proc., mówię średniorocznie, może nawet więcej – one będą to uwzględniały, parametry nowej, znowelizowanej ustawy. Dzisiaj taka nowelizacja byłaby przedwczesna” – powiedział premier.

„Gdzieś w drugiej połowie roku raczej, myślę, że to wysoce prawdopodobne, że do takiej nowelizacji może dojść. Na ten moment nie ma takiej konieczności” – dodał. 

Źródło: PAP BIZNES