Premier Morawiecki: UE planuje przekazać na rzecz wsparcia uchodźców ponad 1 mld euro

Premier Morawiecki: UE planuje przekazać na rzecz wsparcia uchodźców ponad 1 mld euro
Fot. stock.adobe com/Pavlo Vakhrushev
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska zamierza przekazać na wsparcie uchodźców z Ukrainy środki na poziomie ponad 1 mld euro, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść "na dniach, na tygodniach".

Morawiecki uczestniczy w posiedzeniu Rady Europejskiej w Wersalu pod Paryżem.

„Już dzisiaj w nocy pani przewodnicząca von der Leyen na mój głos, powiedziała wyraźnie, że będą to zdecydowanie większe środki. Mowa była o środkach przekraczających 1 mld euro” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że część tego wsparcia ma trafić bezpośrednio na wsparcie infrastruktury żłobków i przedszkoli, do których mają uczęszczać dzieci ukraińskich uchodźców.

Czytaj także: KE chce przeznaczyć kolejne 500 mln euro na militarne wsparcie Ukrainy >>>

Kilka dni temu KE zadeklarowała wsparcie na poziomie 500 mln euro.

„Te środki już dzisiaj udało się wynegocjować dużo większe. Wiadomo, jak działa Komisja Europejska, tam są różne procedury. Trzeba to wszystko jeszcze obudować, […] ale jestem przekonany, że decyzje będą zapadać na dniach, tygodniach” – podkreślił premier.

Czytaj także: Polska chce, żeby Unia Europejska pokrywała część ceny gazu >>>

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę tj. 24 lutego granicę z Polską przekroczyło 1,52 mln uchodźców.

„Integracja Ukrainy z UE może potrwać lata, ale istotne jest wytyczenie ścieżki”

Proces integracji Ukrainy z Unią Europejską może potrwać latami i Ukraina zdaje sobie z tego sprawę. Istotne jest jednak wytyczenie harmonogramu, doprecyzowanie tej kwestii, uważa premier Mateusz Morawiecki.

„Oczywiście, że ten proces może potrwać lata i tutaj nasi ukraińscy sąsiedzi, ukraińscy przyjaciele zdają sobie z tego sprawę. Oni chcą jednak żeby mieć jasno wytyczoną ścieżkę do Unii Europejskiej i to się dzieje na naszych oczach. Ta kwestia jest coraz bardziej doprecyzowana” – powiedział Morawiecki, pytany o datę, kiedy Ukraina mogłaby przystąpić do Unii Europejskiej.

Ukraina zgłosiła formalnie wniosek o akces do UE

Kilkanaście dni temu Ukraina zgłosiła formalnie wniosek o akces do Unii Europejskiej.

„Pojawiają się aż tak entuzjastyczne głosy, jak prezydenta Litwy, który mówi, że sprawa jest już jak gdyby w pełni przesądzona, łącznie z tą ścieżką. Ja jestem bardziej realistą. Jest rzeczą oczywistą, że wszyscy podczas tej nocnej dyskusji zgodziliśmy się, że Ukraina jako państwo europejskie, państwo, które walczy o największe europejskie wartości, […] o naszą demokrację, suwerenność, to państwo zasługuje dzisiaj na potraktowanie szczególne, na potraktowanie wyjątkowe” – podkreślił premier.

W jego ocenie, ta spójność poglądów „jest kwestią budującą”.

„A na pewno Bruksela to też, niestety, biurokracja i z tym też trzeba się liczyć” – dodał.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

W oświadczenie szefów państw i rządów stwierdzono: „Rada Europejska uznała europejskie aspiracje i europejski wybór Ukrainy, określone w Układzie Stowarzyszeniowym”. 

RE przypomniała, że 28 lutego 2022 r., korzystając z prawa Ukrainy do wyboru własnego losu, prezydent Ukrainy złożył wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. 

Rada zwróciła się do Komisji o przedstawienie opinii w sprawie tego wniosku zgodnie z odpowiednimi postanowieniami traktatów, podano także.

Źródło: ISBnews