Nowa inwestycja w Polsce: Norhvolt zainwestuje 200 mln USD w zakład produkcyjny w Gdańsku, powstanie 500 miejsc pracy

Nowa inwestycja w Polsce: Norhvolt zainwestuje 200 mln USD w zakład produkcyjny w Gdańsku, powstanie 500 miejsc pracy
Northvolt Źródło: PAIH
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki w piątek ogłosił nową inwestycję firmy Norhvolt, dzięki której może powstać 500 miejsc pracy - poinformował CIR w komunikacie.

„Na polskim Wybrzeżu powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych” – napisano.

„Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy” – dodano.

Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln USD

„Cieszymy się, że wkrótce rozpoczniemy wartą ok. 200 mln USD inwestycję w rozbudowę naszych mocy produkcyjnych w Polsce poprzez budowę zakładu, który nazwaliśmy Northvolt Systems 2. Będzie to zakład budowany w trybie greenfield na terenie Gdańska” – powiedział prezes Northvolt Peter Carlsson.

Dodał, że grupa obserwuje dynamicznie rosnący popyt na rozwiązania związane z magazynowaniem energii.

„W pierwszej fazie chcemy zbudować zakład o zdolności produkcyjnej 5 GWh rocznie. Ta część będzie gotowa do końca przyszłego roku. W drugiej fazie chcemy zwiększyć moce produkcyjne do 12 GWh rocznie” – wskazał prezes.

Budowa rozpocznie się jesienią

Wytwarzane produkty będą służyły do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Inwestycja będzie realizowana na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Carlsson podkreślił, że grupa wybrała Gdańsk ze względu na dostępność wykwalifikowanych pracowników, dobre połączenia logistyczne oraz wsparcie rządu, władz lokalnych i innych interesariuszy.

„Mamy bardzo wielu dostawców z Polski, z regionu. Ta współpraca będzie systematycznie zwiększana” – dodał prezes Northvolt Poland Robert Chryc-Gawrychowski.

Northvolt to założony w 2016 r. producent baterii litowo-jonowych, modułów bateryjnych i rozwiązań magazynowania energii z siedzibą w Szwecji. Firma zatrudnia ponad 1 000 pracowników. W Polsce ma już zakład Northvolt Systems 1 w Gdańsku.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews