Premier: rząd pracuje nad kolejnymi zachętami do szczepień i instrumentarium na wypadek IV fali pandemii COVID-19

Premier: rząd pracuje nad kolejnymi zachętami do szczepień i instrumentarium na wypadek IV fali pandemii COVID-19
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W najgorszym scenariuszu jesienią możliwe jest nawet kilkanaście tysięcy zachorowań na Covid-19 dziennie - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia Adam Niedzielski sprecyzował, że w grę wchodzi nawet ponad 15 tys. nowych przypadków dziennie,

„Dyskutowaliśmy, co należy robić oprócz szczepień. Przede wszystkim utrzymujemy infrastrukturę do takiego poziomu, do jakiego dzisiaj specjaliści przedstawili tzw. worst case scenerio, czyli najgorsze możliwe scenariusze na jesień. Są analizy, które pokazują nawet kilkanaście tysięcy zachorowań” – powiedział premier.

Minister zdrowia poinformował, że według prognoz przyspieszenie zakażeń może nastąpić w okolicy września – listopada, możemy i trzeba traktować to jako najbardziej prawdopodobny scenariusz.

„Jeżeli parametr wyszczepienia będzie stosunkowo wysoki, to apogeum fali zachorowań będzie stosunkowo niskie – mówimy o przedziałach 1.000-2.000. Jeżeli parametry immunizacji będą zdecydowanie gorsze, to w najbardziej czarnym scenariuszu mówimy o ponad 15 tysiącach zakażeń” – dodał Niedzielski. 

Jak przekonać Polaków do szczepień?

Rząd pracuje nad kolejnymi zachętami do szczepień przeciw Covid-19 – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że 20-30 tys. osób nie zgłasza się obecnie na II dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Pracujemy nad kolejnymi zachętami.

– powiedział Niedzielski, odnosząc się do programu szczepień.

„Mamy niepokojące dane, które mówią, że niezgłaszalność na drugą dawkę niestety rośnie. Obserwujemy to od połowy mniej więcej maja. Do połowy maja to było tylko kilka tysięcy niezgłaszających się osób, teraz mówimy o dziesiątkach tysięcy, 20-30 tysięcy” – dodał.

Lista hipotetycznych zakazów, nakazów, zaleceń i rekomendacji na wypadek IV fali

Rząd pracuje nad listą hipotetycznych zakazów, nakazów, zaleceń i rekomendacji na wypadek IV fali pandemii – powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał ich wprowadzenie będzie uzależnione od decyzji gremiów ekspertów i poziomu zaszczepienia w Polsce.

„Zbieramy teraz dużo doświadczeń, którymi wymieniamy się z premierami innych państw Unii Europejskiej i tworzymy listę hipotetycznych zakazów, nakazów, zaleceń, rekomendacji. Ich wdrożenie będzie uzależnione jednak z jednej strony od decyzji gremiów specjalistów (…), ale w szczególności od poziomu zaszczepienia i czekamy do drugiej połowy lipca z podjęciem ostatecznych decyzji w tym zakresie. Natomiast co do instrumentarium, co do narzędzi, to na pewno będziemy przygotowani” – powiedział. 

Źródło: PAP BIZNES