Prawie co czwarty Polak zamierza wyjechać do pracy za granicę

Prawie co czwarty Polak zamierza wyjechać do pracy za granicę
Fot. stock.adobe.com/Hyejin Kang
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawie co czwarty Polak rozważa, w ciągu najbliższego roku, wyjazd do pracy za granicę, głównie z powodu wyższych zarobków w krajach UE. Tymczasem rząd nie zamierza wycofać się ze zniesienia limitu składek na ZUS, co będzie skutkowało obniżeniem pensji 350 tys. pracowników – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Prawie co czwarty Polak rozważa, w ciągu najbliższego roku, wyjazd do pracy za granicę, głównie z powodu wyższych zarobków w krajach UE #PracazaGranicą #praca @LewiatanTweets

Z badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad wynika, że 24 proc. Polaków bierze pod uwagę wyjazd do pracy za granicę, przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Wśród nich są m.in. inżynierowie i  informatycy. Głównym powodem, który skłania te osoby do opuszczenia kraju i szukania pracy w państwach UE, są wyższe zarobki.

Czytaj także: 24 proc. pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku >>>

Praca za granicą

Zniesienie limitu składek na ZUS

Tymczasem ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dotknie 350 tys. pracowników, głównie specjalistów i ekspertów zatrudnionych nie tylko w branżach nowych technologii, ale także w motoryzacji, medycynie, finansach, czy logistyce. Ich wynagrodzenia się zmniejszą, a koszty zatrudnienia wzrosną.

Przed nami odpływ wysokokwalifikowanych pracowników?

Doprowadzi to do odpływu wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii.

Źródło: Konfederacja Lewiatan