Prawie 2,7 miliarda złotych inwestuje Google w zakup i rozwój swojej siedziby w Warszawie

Prawie 2,7 miliarda złotych inwestuje Google w zakup i rozwój swojej siedziby w Warszawie
Fot. stock.adobe.com /JHVEPhoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Google wzmacnia zaangażowanie w Polsce inwestując w zakup i rozwój swojej nowej warszawskiej siedziby. Jednocześnie firma rozszerza ogłoszone wcześniej wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, czytamy w komunikacie prasowym Firmy.

Google zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym w zeszłym roku wynajął przestrzeń i ulokował centrum rozwoju technologii chmurowych.

Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum wyniesie blisko 2,7 miliarda złotych.

Przestrzeń dla 2500 pracowników

Wraz z przejęciem i dalszym rozwojem kompleksu The Warsaw HUB, Google w swoich warszawskich biurach będzie dysponował przestrzenią dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w zależności od potrzeb.

Pracownicy Google mają możliwość zarówno pracy zdalnej, jak i w sposób hybrydowy ‒ częściowo z biura, a częściowo z domu. Inwestycja w The Warsaw HUB zapewni firmie możliwości oferowania wszystkich tych modeli pracy.

Czytaj także: Google otwiera Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud w Warszawie

Google pomaga też uchodźcom z Ukrainy

‒ Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB ‒ powiedziała Ruth Porat, Senior Vice President oraz Chief Financial Officer Google i Alphabet.

‒ Nasza działalność w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

40 milionów złotych trafi (…) do organizacji świadczących bezpośrednią pomoc humanitarną oraz wsparcie (…), jak i do inicjatyw, które starają się odpowiedzieć na ich długofalowe potrzeby

Będziemy wykorzystywać nasze zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie ‒ jednym z takich działań będzie stworzenie w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze centrum wsparcia, gdzie organizacje pozarządowe mogą świadczyć prawną i psychologiczną pomoc uchodźcom ‒ dodaje Ruth Porat

W ubiegłym tygodniu Google przekazał, że wesprze organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, którzy przybywają do Polski.

Środki w wysokości blisko 40 milionów złotych trafią zarówno do organizacji świadczących bezpośrednią pomoc humanitarną oraz wsparcie w pierwszych tygodniach pobytu uchodźców w Polsce, jak i do inicjatyw, które starają się odpowiedzieć na ich długofalowe potrzeby.

Czytaj także: Polskie banki i ubezpieczyciele wspierają obywateli Ukrainy: darmowe konta, przelewy zagraniczne i polisy OC

Google w Polsce

Google zatrudnia obecnie w Polsce ponad 1000 osób, w tym ponad 600 inżynierów i inżynierek oprogramowania. Warszawskie centrum inżynieryjne jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie. 

W 2021 roku firma uruchomiła w Warszawie region Google Cloud, obsługujący klientów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, stając się jednocześnie pierwszym globalnym dostawcą usług chmurowych, który otworzył taką inwestycję w regionie. Z kolei od ponad 6 lat na warszawskiej Pradze działa Campus Google for Startups, który wspiera młode firmy z regionu w ekspansji na globalne rynki. 

Google w Polsce prowadzi również na szeroką skalę programy edukacyjne. Do tej pory ponad 270 tysięcy osób w całym kraju wzięło udział w inicjatywach rozwijających ich umiejętności cyfrowe, a w ciągu ostatnich dwóch lat firma przeszkoliła ponad 24 tysięcy specjalistów z zakresu chmury obliczeniowej.  

‒ Współpraca i nasze częste kontakty z Prezesem Google Sundarem Pichaiem zaowocowały kolejną inwestycją w Polsce. Dziękuję za jej potwierdzenie podczas naszej rozmowy sprzed kilku dni. Decyzja Google, realizowana w tak trudnych czasach, stanowi potwierdzenie dobrej kondycji i atrakcyjności naszej gospodarki.

Kolejna w naszym kraju inwestycja Google potwierdza też istotne miejsce Polski na mapie rozwoju firm z obszaru nowych technologii

To nie tylko jednorazowy przykład  inwestycji, ale przede wszystkim potwierdzenie trendu i strategicznej współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami. Polska udowodniła już w poprzednich latach, że jej gospodarka jest stabilna pomimo światowych kryzysów, a nasz wzrost pozwolił najszybciej w UE nadrobić straty wywołane pandemią.

Kolejna w naszym kraju inwestycja Google potwierdza też istotne miejsce Polski na mapie rozwoju firm z obszaru nowych technologii. Polska z inwestycjami w tym sektorze wpisuje się doskonale w światowe trendy ‒ powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Google docenia to, co Polska ma do zaoferowania

‒ Inwestycja Google w Warszawie to kolejny dowód na to, że nasz kraj ma ogromny potencjał w rozwijaniu innowacji i nowych technologii. Naszym kapitałem są przede wszystkim utalentowani ludzie o wysokich kwalifikacjach, którzy pracują przy najbardziej innowacyjnych projektach na świecie.

Cieszy mnie, że Polska ma swój wkład w rozwój globalnych rozwiązań chmurowych, które wspierają praktycznie wszystkie gałęzie nowoczesnej gospodarki ‒ zaznaczył Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii. 

Naszym kapitałem są przede wszystkim utalentowani ludzie o wysokich kwalifikacjach

‒ Google docenia to, co Polska ma do zaoferowania i jest przykładem na to, że nasze kraje wspólnie budują przyszłość w dziedzinie technologii, która może zmienić świat ‒ podkreślił Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Czytaj także: Google rezygnują z cookies, szykuje się rewolucja na rynku reklamy internetowej?

Źródło: Google