Pracownicy delegowani: od kwietnia wniosek o A1 można składać tylko elektronicznie

Pracownicy delegowani: od kwietnia wniosek o A1 można składać tylko elektronicznie
Źródło: ZUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od kwietnia 2022 roku wniosek o wydanie zaświadczenia A1 składa się do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Wnioski papierowe nie będą przyjmowane – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

‒ Polska jest krajem wyróżniającym się na tle państw unijnych bardzo dużą liczbą delegowanych pracowników. Wydajemy najwięcej A1 w całej Europie.

Zaświadczenie A1 jest wydawane w celu potwierdzenia, któremu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego podlega osoba je składająca oraz poświadczenia, czy dana osoba nie podlega przepisom dotyczącym opłacania składek w innym państwie.

Głównym państwem, dla którego wydawana jest największa liczba zaświadczeń są Niemcy, potem Francja ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w 2021 roku ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1. Stanowi to wzrost w stosunku do roku 2020 o 9,56 proc., kiedy wydano ponad 617,7 tys. zaświadczeń A1.

Czytaj także: ZUS uruchomił infolinię dla uchodźców / Інфолінія про сімейні виплати для громадян України номер телефону 22 444 02 55

Kreator e-wniosków o wydanie A1

Elektroniczny wniosek o wydanie A1 (Zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej) na PUE jest składany za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora. Prowadzi on użytkownika krok po kroku, zapewniając wprowadzenie danych i oświadczeń adekwatnych do sprawy danego wnioskodawcy.

ZUS wydał w 2021 roku ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1

W ten sposób technika wspiera poprawne wypełnienie wniosku, zmniejsza liczbę błędów i tym samym przyspiesza załatwienie sprawy w ZUS.

Wydruk zaświadczenia A1 stanowi dowód tego, co zostało stwierdzone w dokumencie wystawionym w postaci elektronicznej przez ZUS i jest dokumentem urzędowym w rozumieniu polskich przepisów. Wydruk jest wówczas dowodem w procedurach prawnych.

Czytaj także: Składki do ZUS: pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie

Weryfikacja zaświadczenia

Na stronie internetowej www.zus.pl można zweryfikować autentyczność zaświadczenia A1. Do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a w odpowiedzi walidator poinformuje o ważności dokumentu.

W ten sposób zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić ważność przedłożonego dokumentu i jego prawdziwość.

Znowelizowane przepisy ustawowe oraz wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1.

Czytaj także: ZUS: nowe terminy płatności składek

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS