Pracodawcy RP: nowa platforma dla kobiet. Zachęci je do biznesowej drogi kariery?

Pracodawcy RP: nowa platforma dla kobiet. Zachęci je do biznesowej drogi kariery?
Fot. stock.adobe.com/Monkey Business
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kobiety mają wiedzę i umiejętności by robić karierę w biznesie - dlaczego tak niewiele z nich podąża tą drogą? Dlaczego cenią się mniej niż mężczyźni? Co im przeszkadza w drodze na szczyt? "Kierunek: Kobieta biznesu" to nowa platforma Pracodawców RP, której celem jest zachęcenie kobiet do biznesowej drogi kariery. Specjalnie na potrzeby Platformy powstał unikalny raport o polskich studentkach - ich wykształceniu, aspiracjach oraz tym, co je ogranicza.

„Kierunek: Kobieta biznesu” to nowa platforma @PracodawcyRP, której celem jest zachęcenie kobiet do biznesowej drogi kariery #PracodawcyRP

Platforma Pracodawców RP „Kierunek: Kobieta biznesu” to odpowiedź na trudną do zaakceptowania sytuację, w której kobiety nie wykorzystują posiadanej wiedzy i umiejętności – gwarantujących wręcz udaną karierę w biznesie.

– Wiele badań potwierdza, że kobiety mimo lepszego wykształcenia, większych umiejętności, pozostają w cieniu – wyjaśnia Agnieszka Kłos, przewodnicząca platformy Pracodawcy RP Kierunek: Kobieta biznesu, prezes Provident Polska S.A. – W ramach platformy chcemy zachęcać dziewczyny, aby miały odwagę być liderkami. Aby stawiały sobie śmiałe cele i odważnie je realizowały, dbając o własny rozwój. I co ważne, aby pamiętały, by budować doświadczenie w zakresie przywództwa, bo jest równie ważne jak wiedza ekspercka – dodaje.

Raport portretujący polskie studentki

Na potrzeby prac Platformy powstał unikalny w skali kraju raport portretujący polskie studentki. Jego wyniki pokazują jak studentki oceniają swoje perspektywy na rynku pracy – w tym na drodze tworzenia własnego biznesu lub zdobywania wysokich stanowisk w korporacjach. Wyniki są zaskakujące.

– Badane przez nas studentki lepiej oceniają swoje umiejętności i jednocześnie oczekują wynagrodzenia o 23 proc. niższego niż mężczyźni. Rzadziej też niż mężczyźni oczekują awansu – tłumaczy Agnieszka Kłos.

Źródło: Pracodawcy RP