Praca zdalna zostaje na stałe: projekt ustawy trafił do konsultacji

Praca zdalna zostaje na stałe: projekt ustawy trafił do konsultacji
Fot. stock.adobe.com/JenkoAtaman
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący pracy zdalnej - podał resort w komunikacie.

Cytowana w komunikacie wiceminister resortu Iwona Michałek podaje, że chce, aby praca zdalna zaczęła funkcjonować na stałe po 3 miesiącach od ustania stanu zagrożenia epidemicznego.

Czytaj także: Praca zdalna zostanie z nami na zawsze: aż 77 proc. Polaków chce w przyszłości pracować hybrydowo >>>

Zgodnie z projektem praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Pracodawca będzie zobowiązany dostarczyć pracownikowi materiały i narzędzia pracy

Projekt przewiduje, że pracodawca będzie zobowiązany dostarczyć pracownikowi materiały i narzędzia pracy niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, pokryć koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej (przede wszystkim koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych).

W komunikacie napisano, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana także z wykorzystaniem narzędzi pracy nie dostarczonych przez pracodawcę. W takim przypadku obie strony stosunku pracy będą mogły zawrzeć porozumienie określające zasady ich wykorzystywania, pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent (lub ryczałt) w wysokości ustalonej przez strony. 

Źródło: PAP BIZNES