Praca zdalna: nowe przepisy wchodzą w życie w przyszłym roku

Praca zdalna: nowe przepisy wchodzą w życie w przyszłym roku
Fot. PAP / Albert Zawada
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie pracy wejdą w życie w przyszłym roku - poinformowała w czwartek minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Polsat News.

„Ustawa o pracy zdalnej jest w Sejmie, wyszła z prac w podkomisji. Podkomisja bardzo szczegółowo ją analizowała. Pracowaliśmy nad ustawą półtora roku” – powiedziała Maląg. Dodała, że trzeba mieć nadzieję, że praca w komisji będzie znacznie szybsza i zapewne w tym roku zostaną przyjęte zmiany w Kodeksie pracy, a praca zdalna zostanie na stałe.

Potrzebne są elastyczne formy zatrudnienia

„Przede wszystkim młodzi ludzie zwracają uwagę na to, że aby łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym potrzebne są elastyczne formy zatrudnienia. To wychodzi w badaniach, przy strategii demograficznej, aby likwidować bariery zakładania rodzin. My wychodzimy naprzeciw. Zresztą COVID pokazał, że ta praca zdalna jest potrzebna” – powiedziała minister.

Porozumienie pracodawcy z pracownikiem

Maląg zwróciła uwagę, że będzie to wymagało porozumienia pracodawcy z pracownikiem, wprowadzenia stosownych regulaminów, partycypacji w kosztach, jeżeli praca jest wykonywana w domu. Podkreśliła, że wniosek o świadczenie pracy zdalnej złożony przez rodziców, którzy wychowują dzieci do czwartego roku życia, będzie wnioskiem wiążącym pracodawcę.

Czytaj także: Praca zdalna: pracownicy zdejmują różowe okulary? Raport Allianz Trade >>>

Minister powiedziała, że wejście w życie zmian ustawowych planowane jest w przyszłym roku, trzy miesiące po podpisaniu jej przez prezydenta. 

Źródło: PAP BIZNES