PPK szansą dla GPW i dla oszczędzających długoterminowo

PPK szansą dla GPW i dla oszczędzających długoterminowo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na kilka dni przed uruchomieniem programu Pracownicze Plany Kapitałowe dla przedsiębiorstw zatrudniających 250 i więcej pracowników rozmawialiśmy z Jackiem Fotkiem, wiceprezesem zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

#JacekFotek: #PPK wpłynie na obniżenie kosztów pozyskania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa, obniży koszty finansowania rozwoju gospodarczego i pozwoli Polakom na uczestniczenie w zyskach wypracowywanych przez polskie firmy #HoryzontyBankowości @GPW_WSExchange @Grupa_PFR @Moje_PPK

Zdaniem Jacka Fotka wiceprezesa  Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, z którym rozmawialiśmy  podczas konferencji Horyzonty Bankowości, na kilka dni przed 1 lipca, czyli terminem kiedy ustawa o PPK zacznie obowiązywać największe przedsiębiorstwa w Polsce program „Pracownicze Plany Kapitałowe”, program PPK stwarza bardzo duże szanse Polakom na zwiększenie ich oszczędności, daje możliwość długoterminowego i bezpiecznego inwestowania.

Ze względu na system dopłat i preferencji program ten jest także atrakcyjny dla najmniej zarabiających Polaków.

Jest to także duża szansa dla giełdy, szansa  na powiększenie głębokości polskiego rynku kapitałowego. Istnienie PPK wpłynie na obniżenie kosztów pozyskania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa, przez polskich emitentów, obniży koszty finansowania rozwoju gospodarczego i pozwoli Polakom na uczestniczenie w zyskach wypracowywanych przez polskie firmy – mówi wiceprezes GPW.

Stanie się tak dlatego, że część oszczędności gromadzonych w PPK trafi na rynek kapitałowy.

 

Firmy zarządzające środkami zgromadzonymi w ramach PPK będą prowadziły bardziej aktywną politykę inwestycyjną niż planowane do likwidacji OFE.

Jacek Fotek liczy na to, że niskie opłaty pobierane przez instytucje zarządzające PPK wymuszą obniżkę opłat w całym sektorze usług oferowanych przez fundusze inwestycyjne.

W jego przekonaniu pojawią się na rynku fundusze zarządzane pasywnie, które są  bardzo tanie, bezpieczne i jednocześnie poprawią płynność na giełdzie.

 

Źródło: aleBank.pl