Pozytywny początek tygodnia na giełdach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

lesciorz.maciej.02.150x225Nowy tydzień rynki rozpoczęły bardzo pozytywnie, a na większości europejskich parkietów dominuje kolor zielony.

Po godzinie 10:30 niemiecki indeks DAX zyskiwał 0,5%,  francuski CAC40 rósł o 1%, hiszpański IBEX o 1,25%, a rekordzistą wzrostów był grecki ATHEX,  który zwyżkował aż o 3,7%. Nieco słabiej radziły sobie giełdy londyńska i warszawska, choć i one były na plusie – FTSE100 zwyżkował bowiem o 0,1%, a WIG20 o 0,4%.

W przypadku warszawskiej giełdy nie należy oczekiwać w tym tygodniu większych ruchów.  „Długi weekend” widać już dziś, nie tylko na ulicach polskich miast, ale również na parkiecie. Ewentualne zmiany cen będą odbywały się przy niskich obrotach, nie będą zatem miały większego znaczenia dla kierunku indeksu w dłuższym terminie. Inwestorzy wrócą na parkiet dopiero w przyszły poniedziałek.

Dzisiejszy, poranny optymizm podyktowany jest przede wszystkim kwestiami politycznymi, zwłaszcza „ugaszeniem politycznego pożaru” na Półwyspie Apenińskim.

Wczoraj bowiem został wreszcie zaprzysiężony nowy włoski rząd pod przywództwem Enrico Letty, utworzony w koalicji z partiami Silvo Berlusconiego oraz Mario Montiego. Choć kwestie włoskie nie były w ostatnich tygodniach najważniejsze dla rynków, można jednak oczekiwać, iż uspokojenie sytuacji na tamtejszej scenie politycznej może przyczynić się do poprawy nastrojów w Europie.

Innym czynnikiem, który może pozytywnie wpływać na rynki, będzie oczekiwanie na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy oczekują ich obniżki o 25 punktów bazowych, do poziomu 0,5%, zatem w ciągu najbliższych kliku dni można się spodziewać dyskontowania tej informacji przez rynek.

Maciej Leściorz
specjalista rynku CFD i Forex
City Index