Pożyczki firm pozabankowych nie rosną już tak szybko jak poprzednio

Pożyczki firm pozabankowych nie rosną już tak szybko jak poprzednio
Waldemar Rogowski, fot. BIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Wytraca impet tempa udzielanych pożyczek pozabankowych" - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej odnosząc się do danych BIK o sprzedaży pożyczek na rynku firm pożyczkowych w lipcu 2022 roku.

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

Średnia wartość nowo udzielonej w lipcu 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 316 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w lipcu 2021 r. o (+1,0%).

W lipcu 2022 r. nowo udzielone pożyczki ze wszystkich przedziałów kwotowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały dodatnie dynamiki.

Najwyższe dodatnie dynamiki w porównaniu do lipca 2021 r. w ujęciu liczbowym odnotowały pożyczki z przedziału 500 zł – 1 tys. zł odpowiednio (+24,9%), a w wartościowym do 500 zł (+28,4%).

Najwięcej Polaków pożycza do jednego tysiąca złotych

W lipcu 2022 r. 41,2% wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły 10,3% udzielonych pożyczek.

W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 43,6% liczby udzielonego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty do 1 tys. zł miały jedynie 9,9% udział w sprzedaży.

Rynek pożyczek pozabankowych wkrótce ustabilizuje się

„W ujęciu rok do roku nadal liczba i wartość udzielonych pożyczek jest wysoka. Po pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku wartość sprzedaży jest wyższa o 41 procent w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Tak wysoka dynamika sprzedaży świadczy o wyraźnej poprawie na rynku pożyczkowym w porównaniu z rokiem 2021 gdy rynek ten dopiero odbudowywał się po przejściowym załamaniu z pierwszego okresu pandemii” – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej

W jego opinii sytuacja na rynku pożyczkowym wkrótce ustabilizuje się, a wzrosty rok do roku będą wynosiły kilka procent.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK